Socialiniai tinklai

Sveikata

Žinomi šalies atstovai Kaune diskutavo apie visuomenės sveikatos problemas.

Avatar

Paskelbta

data

Spalio 10 dieną Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) MA Visuomenės sveikatos fakultete vyko antroji nacionalinė visuomenės sveikatos konferencija „Lyderystė sveikatai – sveikata lyderystei“. Joje žinomi visuomenės ir akademinės bendruomenės nariai diskutavo apie sveikatos problemas ir lyderystę sveikatos apsaugos sistemoje.

„Nors šių metų konferencijos pagrindinis tikslas buvo aptarti lyderystės svarbą visai sveikatos sistemai, nebuvo pamiršta ir Prezidentės globojama kampanija „Už saugią Lietuvą“. Esu įsitikinęs, kad sveikatos specialistai čia tikrai gali daug kuo prisidėti“, – teigė LSMU MA Sveikatos vadybos katedros profesorius dr. Mindaugas Stankūnas. Pasak jo, pernai sėkmingai suorganizuota pirmoji visuomenės sveikatos konferencija įpareigojo organizuoti antrąją konferenciją.

Renginio dalyvius sveikinusi Fakulteto dekanė prof. habil. dr. Ramunė Kalėdienė džiaugėsi, kad į konferenciją susirinkę daugiau nei 430 dalyvių galės ne tik klausytis pranešimų, bet ir kartu aptarti įvairius klausimus, susijusius su visuomenės sveikata. „Tikiu, kad po šios konferencijos išeisime ne tik su naujomis žiniomis, bet ir įkvėpimu inovacijoms“, – tvirtino R. Kalėdienė.

Konferencijos nepraleido ir sveikatos apsaugos viceministrė Gintarė Šakalytė. Ji ragino dėti visas pastangas, kad sveikatos apsaugos sistema Lietuvoje taptų lydere.

Į antrąją nacionalinę visuomenės sveikatos konferenciją atvyko ne vienas žinomas Lietuvos ir užsienio visuomenės bei įmonių atstovas. Čia svečiai diskutavo apie lyderystės sveikatos apsaugos sistemoje svarbą, pačios sistemos tobulinimą, ją lygino su užsienio pavyzdžiais.

Kiek kitu kampu į sveikatos apsaugą pažvelgė renginyje pranešimą skaitęs žinomas ekonomistas Gitanas Nausėda. Jis kalbėjo apie pasaulio ekonomikos augimą, taip pat apžvelgė galimas geopolitines rizikas ir jų įtaką sveikatos apsaugai. Dėmesį ekonomistas atkreipė į vieną svarbiausių šių dienų Lietuvos problemų – šešėlinę ekonomiką. „Mes vis dar nesurenkame į valstybės biudžetą tiek mokesčių, kiek mums priklauso“, – apie iššūkius sveikatos apsaugai kalbėjo G. Nausėda.

Kadangi pagrindinė šių metų nacionalinės sveikatos konferencijos tema – lyderystė, diskusijų apie lyderio sąvoką netrūko. Savo lyderystės tobulinimo idėjas Lietuvai siūlė LSMU vizituojantis profesorius, Grifito universiteto (Australija) Sveikatos priežiūros vadybos programos direktorius Mark Avery. Daugiau nei 30 metų įvairioms gydymo įstaigoms Australijoje ir Jungtinėje Karalystėje (JK) vadovavęs profesorius kalbėjo apie Australijos sveikatos apsaugos sistemą, taip pat, besiremdamas savo patirtimi, įvardijo, kokių lyderių šiandien reikia labiausiai. „Mums reikia žmonių, kurie prisiimtų atsakomybę perauklėti sveikatos apsaugos sistemoje dirbančius darbuotojus“, – tvirtino M. Avery. Su jo pastebėjimais sutiko ir „Development Dimensions International“ D. Britanijos skyrių atstovavusi dr. Vykinta Kligytė, pridėjusi, kad ateityje vadovai turės mokėti išklausyti bei žiūrėti į įvairias situacijas iš skirtingų perspektyvų, kritiškai.

Visuomenės sveikatos aktualijas ir priemones, skirtas sveikatos apsaugos sistemai gerinti, konferencijoje pristatė Visuomenės sveikatos priežiūros departamento direktorius Audrius Ščeponavičius. Jo teigimu, šiandien Sveikatos apsaugos ministerijos ir visos valstybės pagrindinis tikslas – ilginti Lietuvos žmonių gyvenimo, o ypač sveiko gyvenimo trukmę. Tam pasiekti iki 2020 metų iškelta daugybė tikslų: mažinti alkoholio vartojimą, vykdyti savižudybių prevenciją, visuomenėje skatinti daržovių, vaisių vartojimą, mažinti nutukimą.

Pasibaigus pagrindinių pranešimų sesijai dalyviai rinkosi į specializuotas sesijas. Jose aptarta dar daugiau temų – nuo socialinės atskirties ir sveikatos iki lyderystės ir vadybos sveikatos priežiūroje.

Renginyje be įvairiausių diskusijų išrinktas ir Lietuvos visuomenės sveikatos asociacijos metų visuomenės sveikatos lyderis. Už 2014 metais Kaune inicijuotą nėščiųjų skiepijimo nuo gripo skatinimo programą, vėliau išplitusią po visą Lietuvą, apdovanojimas skirtas Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Kauno departamento Užkrečiamų ligų valdymo skyriaus vedėjo pavaduotojai Kristinai Rudžinskaitei.

Nacionalinę visuomenės sveikatos konferenciją užbaigė profesoriaus M. Stankūno ir Seimo nario dr. Žygimanto Pavilionio diskusija. Joje M. Stankūnas svarstė, kaip būtų galima Lietuvoje sumažinti socialinę atskirtį ir kovoti su sveikatos netolygumais.

Pasak Ž. Pavilionio, socialinė nelygybė yra viena pagrindinių problemų, kuri neigiamai veikia ir sveikatos apsaugą. Čia jis išskyrė JAV, kur sveikatos apsaugos sektoriuje privataus kapitalo įmonės sėkmingai rungiasi su valstybinėmis. Politiko nuomone, sprendžiant visuomenės problemas labai svarbus ir tinkamas asmenybės ugdymas. „Svarbiausia yra žmogaus asmenybė, Jei užauginsi žmogų, kuris tikės savimi, kuris tikės gražiu pasauliu, pusė darbo jau padaryta“, – kalbėjo Ž. Pavilionis.

LSMU MA Visuomenės sveikatos fakulteto prodekano dr. Pauliaus Vasilavičiaus teigimu, pernai ir šįmet didelio susidomėjimo sulaukusią nacionalinę visuomenės sveikatos konferenciją planuojama organizuoti kasmet.

Sveikata

KAIP IŠGYDYTI VĖŽĮ, NE TIK PASIKLIAUJANT TRADICINĖS MEDICINOS METODAIS?

Laura Bernotienė

Paskelbta

data

Netikėtai užklumpantis ir klastingas organizmo susirgimas vėžiu sukrečia mus ir mūsų pasaulį. Ši liga dažnai priverčia gyvenimą pakeisti iš pagrindų, atsisakyti ar pakeisti darbą, gyvenimo tempą, hobius, keičiasi ir draugų, artimųjų ratas. Prasideda domėjimasis, gydymas ir kova su šia klastinga liga.

Vėžys tai sudėtingas susirgimas, dvasiniu lygmeniu tai vadinama proto, kūno ir dvasios liga, viso to disbalansas. Pradėjus vėžio gydymą tradicinės medicinos pagalba, bei domintis ir bendradarbiaujant su prižiūrinčiais gydytojais, galite padaryti taip, kad jiems būtų lengviau kovoti su jūsų liga ir imtis visų įmanomų papildomų netradicinės medicinos priemonių, kad vėžys būtų nugalėtas.

Meditacija. Sakoma, kad visos ligos atsiranda dėl streso, mūsų neramaus proto, nerimo. Turime tiek daug įvairių traumų, problemų likusių nuo ankstyvos vaikystės, kurios mus kankina iš vidaus ir jei to nepaleidžiame, tai sargdina mūsų kūną. Galime suteikti sau pagalbą ir nuraminti mintis per meditaciją. Jei esame pradedantieji, patiems savarankiškai tinkamai įvaldyti šį metodą gali būti per daug sudėtinga, todėl geriausia kreiptis į specialistus, kurie išmokys šios praktikos. Jei meditacijos neužtenka, naudinga būtų imtis ir emocijų paleidimo technikos, kurios pagalbą galime iškelti įsisenėjusias problemas į paviršių ir paleisti jas.

Akupunktūra. Šis gydymas adatomis saugus ir derantis su kitais gydymo būdais, padeda gyti ir sumažina šalutinius vaistų ir chemoterapijos poveikius. Taip pat galime net būdami namie praktikuoti tam tikrų taškų kūne spaudymą, kuris padeda nusiraminti ir sveikti. Tai vadinama tapingu, psichologine akupunktūros versija, tik be adatų. Kitas būdas, kurį lengvai galime atlikti namie, tai taškinis plaštakų ir pėdų masažas, vadinamas “sudžok”, kuris taip pat padeda nuo tam tikrų susirgimų.

Mankšta, judėjimas, sportas būtini norint išvengti susirgimo vėžiu, pagerinti sergančio vėžiu prognozes ir sumažinti riziką pakartotiniam susirgimui. Mankšta stiprina mūsų imuninę sistemą ir sportą reikia padaryti savo gyvenimo prioritetu greta kitų svarbių dalykų. Konsultuojantis su sporto treneriais ir jus prižiūrinčiais gydytojais reikėtų pasirinkti tinkamą sporto programą. Tai gali būti greitesni pasivaikščiojimai gamtoje, jogos, pilateso, kalanetikos užsiėmimų lankymas ar aktyvesnės jėgos, ištvermės, kardio treniruotės. Mankštos pasirinkimų yra labai įvairių ir tai galime rinktis individualiai pagal asmenybę ir sveikatos galimybes.

Mityba. Tai yra vienas svarbiausių dalykų suteikiančių mums gerą sveikatą, arba mus sargdinančių. Vėžines ląsteles maitina cukrus, tai jo atsisakymas turėtų būti ne tik sergančio, bet ir sveiko žmogaus dėmesio centre. Taip pat produktai, rūgštinantys organizmą turėtų būti pakeisti produktais tinkamais organizmo šarminimui. Daugelio ligų priežastis yra sutrikdyta šarmų ir rūgščių pusiausvyra organizme. Ir žinoma, kuo daugiau daržovių ir vaisių padedančių valytis
žarnynui.

Kiekvieno žmogaus organizmas skirtingas ir skirtingai reaguoja į įvairius gydymo metodus ir būdus. Šiais laikais vis daugiau informacijos ne tik apie vėžio gydymą, bet ir kaip gyventi, kad rizika susirgti vėžiu būtų mažesnė. Turėdami begalinį norą pasveikti žmonės griebiasi visų įmanomų priemonių.

Skaityti daugiau

Sveikata

3 naujienos, kurias nuo kovo turi žinoti kompensuojamų vaistų pirkėjai

Avatar

Paskelbta

data

Skelbia

Nuo kovo 1 dienos įsigaliojo kelios naujienos kompensuojamų vaistų sistemoje. Kadangi pokyčiai liečia tuos, kuriems kompensuojami vaistai išrašomi pirmą kartą, pasak vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininko Rimvydo Blyno, pacientai turėtų atkreipti dėmesį į kelis aspektus. Ką turėtų žinoti pacientas, gaunantis pirmą kartą kompensuojamo vaisto receptą ir rinkdamasis vaistinę?

Naujas recepto ženklinimas

Remiantis naujuoju reglamentu, pokyčiai vykdomi išduodant receptą. Nuo šiol pirmą kartą skirdamas kompensuojamą vaistą gydytojas privalės receptą paženklinti. Naujasis ženklinimas parodys vaistininkui, kad kompensuojamas preparatas pacientui yra skiriamas pirmą kartą, todėl vaistininkas turės vadovautis nauja tvarka.

„Pagrindinis pokytis yra tas, kad jeigu pacientui išrašomas vaistas yra naujas ar skiriamas po ilgesnės nei 6 mėn. pertraukos, gydytojas tokį kompensuojamų vaistų receptą pažymi „pirmo paskyrimo“ ženklinimu.

Pamatęs šį ženklinimą vaistininkas nuo šiol turės neklausdamas ir nesiūlydamas pacientui kito, išduoti tą vaistą, kuris jam paskirtų vaistų grupėje (pagal veikliąją medžiagą) yra pigiausias“, –receptų žymėjimo taikymą komentuoja R. Blynas.

Šiuo ženklinimu pacientams siekiama parodyti, kad vaistai nepriklausomai nuo jų kainos, pakuotės ar pavadinimo taip pat gali būti efektingi.

Skirtumo nepajaus

Iš esmės siūlyti pigiausią kompensuojamo vaisto preparatą vaistinės įpareigotos jau kuris laikas. Tačiau šiuo atveju pagrindinis pokytis įvyksta pirmą receptą gaunantiems. Ne pirmą kartą perkantys kompensuojamus vaistus ir toliau galės rinktis iš viso ekrane nurodyto tos grupės kompensuojamų vaistų asortimento.

„Vykdant kompensuojamų vaisto pardavimą ir perkant vaistus ne pirmą kartą – galimybės nepasikeičia. Pacientas ir toliau galės pasirinkti preparatą iš jam pasiūlomo viso monitoriaus ekrane kompensuojamų preparatų sąrašo, užtikrinančio galimybę įgyti pigiausią preparato variantą“, – patikina vaistininkas.

Papildoma alternatyva

Atsisakiusieji preparato pagal „pirmą paskyrimą“, nuo šiol turi kitą alternatyvą. Pageidaujant kito vaisto, norimą preparatą vaistininkai galės parduoti pagal turimą kompensuojamo vaisto receptą.

Tik tokiu atveju pacientai kompensacijos nebegauna ir nekompensuojamą vaistą reikės pirkti už visą jo kainą. Todėl pacientams svarbu įsivertinti nekompensuojamų vaistų prieinamumo galimybes. O keičiant produktą, dėl jo tinkamumo, naudingumo ir pigumo pacientą visuomet pakonsultuos vaistininkas.

„Atsisakius pigiausio „pirmo paskyrimo“ varianto, galios tas pats kompensuojamo produkto receptas ir vaistininkas galės parduoti kitą tos pačios kompensuojamo vaisto grupės preparatą, kurio pageidauja pacientas. Tik svarbu pabrėžti, jog tokiu atveju pacientas kompensacijos nebegauna ir turi mokėti pilną produkto kainą. Todėl prieš einant į vaistinę, pacientai turėtų įsivertinti nekompensuojamų vaistų įsigijimo prieinamumą.

Pageidaujantiems kito preparato mūsų specialistai visuomet pakonsultuos dėl jo suderinamumo su maistu, su kitais preparatais ar vartojimo dažnumo. Kaip didelis vaistinių tinklas galime pasiūlyti alternatyvas ir nekompensuojamų vaistų prieinamumą palankesnėmis kainomis.

Juk farrmacinės rūpybos paslaugos yra neatsiejama mūsų darbo dalis, todėl pageidaujantiems kito preparato visuomet rasime sprendimą“, – konsultavimosi galimybę su vaistininku primena R. Blynas.

Skaityti daugiau

Reklama

Reklama

Skaitomiausi