Socialiniai tinklai

Mokslas

Virš Jutos ežerų pradėjo lyti žuvimis

technologijos

Paskelbta

data

Sugalvotas ekstremalus, bet neįtikėtinai efektyvus būdas atkurti žuvų populiaciją.

Jei kada aplankysite vieną iš daugelio Jutos kalnų ežerų ir staiga iš dangaus pradės lyti žuvimis nenustebkite, tai visai ne miražas ar koks nors triukas. Tai – naujausias valstijos bandymas padidinti upėtakių populiaciją.

JAV valstija Juta yra gerai žinoma dėl savo puikių, kalnuose esančių ežerų. Juos labai pamėgo žvejai, nes čia galima smagiai pažvejoti upėtakių. Tačiau norint, kad šie tolimieji ežerai būtų nuolat gausūs žuvimi ir atviri pramogautojams, juos būtina periodiškai įžuvinti.

Anksčiau šis įžuvinimo procesas buvo labai sunkus ir nepatogus. Upėtakių mailius būdavo sudedamas į pienui skirtus bidonus ir vežamas sukvežimiais. Tačiau iki pačių ežerų privažiuoti yra neįmanoma, todėl likusį kelią žuvys budavo gabenamos žirgais.

Dabar Jutos valstija rado daug greitesnį ir ekstremalesnį sprendimą, kaip saugiai nugabenti žuvų mailių. „Utah Division of Wildlife Resources“ (DWR) savo socialinėje paskyroje „Twitter“ išplatino iš pirmo žvilgsnio šokiruojantį vaizdo įrašą. Jame matyti kaip iš skrendančio lėktuvo virš vieno iš Jutos kalnų ežerų yra išmetamas upėtakių mailius.

„Smagus faktas“, rašė DWR savo „Twitter“ paskyroje, „Mes žuvų mailiumi iš dangaus aprūpinome daugelį Jutos ežerų. Žuvys yra mažos – nuo 1 iki 3 colių (maždaug 2-7 cm) ilgio – tai leidžia pasiekti didesnį nei 95 % žuvų išgyvenamumo rodiklį net ir krentant iš didelio aukščio.“

Toks įžuvinimo būdas gali atrodyti žiaurus, tačiau dėl to, kad žuvys yra tokios mažos, o jų kūnai tokie tiesūs ir lengvi, jos kuo puikiausiai išgyvena šiuos „šuolius“ iš lėktuvo.

Juk ir natūralioje aplinkoje šios kalnų ežerų ir upių žuvys sugeba plaukti prieš stiprią srovę ir, tiesiogine to žodžio prasme, šokinėdamos kopti į krioklius. Iš tikrųjų mokslininkai apskaičiavo, kad 90 % žuvų Niagaros upėje gali išgyventi 50 metrų kritimą nuo legendinių Niagaros krioklių.

Tad ir DWR yra įsitikinę, kad jų įžuvinimo būdas yra pats tinkamiausias. Žinoma, lėktuvai skrenda kaip įmanoma žemiau ir stengiamasi, kad žuvų mailius patirtų kuo mažesnį stresą. Ir šis procesas vyksta gerokai greičiau nei, kad pervežant upėtakius automobiliais ir žirgais. Pastarasis procesas užtrukdavo keletą dienų ir reikalaudavo nuolatinio deguonies koncentracijos stebėjimo.

Dabar Jutos valstija naudojasi šia ekstremalia, bet labai efektyvia įžuvinimo technika ir taip gali išsaugoti daugiau kaip 200 Jutos kalnų ežerų, kuriuos pasiekti yra itin sudėtinga. Jie šiuos ežerus įžuvina hibridine Š. Amerikos ežerų upėtakių rūšimi „spleikais“ (lot. Salvelinus fontinalis) ir arktiniais kiršliais (lot. Thymallus arcticus). Šios žuvys yra iš anksto sterilizuotos, tad iškart išvengiama natūralios populiacijos sutrikdymų ir galimų neigiamų padarinių.

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Kosmosas

Ar Venera buvo tinkama gyvybei?

Konstanta 42

Paskelbta

data

Skelbia

Venera yra labai panašaus dydžio į Žemę planeta, tačiau daugeliu savybių ji visiškai nepanaši į mūsiškę. Pavyzdžiui, ją dengia labai tanki atmosfera, sukurianti daugiau nei 400 laipsnių karštį paviršiuje, o aplink savo ašį planeta apsisuka net per 243 Žemės dienas.

Naujame tyrime teigiama, kad šios savybės gali būti susijusios; maža to, abi jos galėjo kilti dėl to, kad Venera kadaise buvo tinkama gyvybei.

Remdamiesi skaitmeniniais modeliais, astronomai išnagrinėjo, kaip Veneros sukimąsi galėtų paveikti Saulės sukeliami potvyniai planetą dengiančiame vandenyne. Žinoma, vandenyno Veneros paviršiuje šiuo metu nėra, bet tolimoje praeityje galėjo būti. O Saulė potvynius Veneroje sukelia stipresnius, nei Žemėje, nes yra arčiau.

Potvyniai lėtina planetos sukimąsi; Žemės paros trukmė pailgėja vos 20 sekundžių per milijoną metų, bet kaimyninėje planetoje efektas gali būti daug stipresnis. Pavyzdžiui, jei Veneros vandenyno vidutinis gylis buvo 850 metrų – gerokai mažiau, nei Žemės 3,7 kilometro – potvyniai jos sukimosi periodą per milijoną metų galėtų pailginti net 72 Žemės paromis.

Kitaip tariant, vos per 10-50 milijonų metų Veneros sukimasis nuo panašaus į Žemę galėtų sulėtėti iki dabartinio. Taip lėtai besisukančioje planetoje stipriai išaugtų temperatūrų skirtumas tarp dienos ir nakties, taigi dienos pusėje vandenynas imtų garuoti. Per dar kelis milijonus metų jis galėtų išgaruoti visiškai, apgaubdamas Venerą tankia atmosfera ir sukeldamas negrįžtamą šiltnamio efektą.

Toks laikotarpis yra labai trumpas, kalbant geologiniais mastais, taigi net jei Veneroje kažkada buvo gyvybei tinkamos sąlygos ir gyvybė susiformavo, ji tikrai neturėjo šansų išgyventi iki šių laikų.

Šie rezultatai piešia niūrias prognozes egzoplanetų gyvybingumui, ypač planetų, kurios sukasi arti mažų žvaigždžių. Jose potvyniai yra labai stiprūs ir net jei jos nėra prirakinamos prie savo žvaigždžių, kad visada į jas būtų nukreipusios vieną pusrutulį, vandenynai vis tiek gali išgaruoti, o šansai užsimegzti gyvybei – išnykti.

Tyrimo rezultatai publikuojami Astrophysical Journal Letters.

Skaityti daugiau

Kosmosas

Visas Marso vanduo dingsta į kosmosą per gigantišką skylę atmosferoje

technologijos

Paskelbta

data

Skelbia

Kadaise Marse vandens netrūko. Dabar Marse sausa ir šalta. Kas išeidamas ištraukė kamštį?

Marso atmosferoje yra kas porą metų atsiveria skylė, per kurią į kosmosą išleidžiami riboti Marso vandens ištekliai — o likęs vanduo atsiduria ašigaliuose.Tai keistą Raudonosios planetos vandens elgesį tyrusios rusų ir vokiečių mokslininkų komandos pateikiamas paaiškinimas. Būdami Žemėje mokslininkai mato, kad aukštai Marso atmosferoje yra vandens, kuris migruoja į ašigalius. Bet lig šiol nebuvo gero Marso vandens apytakos rato veikimopaaiškinimo, ir kodėl kadaise permirkusi planeta dabar sausa kaip pintis.

Vandens garai aukštai Marso atmosferoje stebina, nes Raudonosios Planetos atmosferos vidurinis sluoksnis turėtų vandens apytaką sustabdyti visai.

„Vidurinė Marso atmosferos dalis pernelyg šalta, kad joje galėtų būti vandens garų,“ rašo tyrėjai Geophysical Research Letters žurnale pubblikuotame tyrime.

Tai kaip vandeniui pavyksta įveikti šį vidurinio sluoksnio barjerą?

Remiantis tyrime aprašytomis kompiuterinėmis simuliacijomis, tai susiję su dviem unikaliais Marso atmosferos procesais.

Žemėje vasara šiauriniame pusrutulyje ir vasara pietiniame pusrutulyje yra gan panaši. Bet Marse taip nėra: kadangi planetos orbita gerokai labiau ištęsta, ekscentriška, pietinio pusrutulio vasaromis (kurios ateina kas du Žemės metus) ji būna gerokai arčiau Saulės. Tad šioje planetos dalyje vasaros gerokai šiltesnės už vasaras šiauriniame pusrutulyje.

Kai tai nutinka, remiantis tyrėjų simuliacijomis, Marso viduriniame atmosferos sluoksnyje (tarp 60 ir 90 kilometrų aukščio), atsiveria langas, per kurį vandens garai patenka į aukštesnį atmosferos sluoksnį. Kitu metu dėl Saulės šviesos trūkumo Marso vandens ciklas praktiškai visai išsijungia.

Jau 15 metų Marse dirbantis „Opportunity“ pateko į didelę bėdą: NASA aiškina, kas su juo nutiko ir kodėl mokslininkai labai sunerimę

Marsas nuo Žemės skiriasi dar ir ten dažnai vykstančiomis milžiniškomis dulkių audromis. Šios audros blokuoja Saulės šviesą ir planetos paviršius vėsta. Bet mokslininkų atliktos simuliacijos parodė, kad Marso paviršiaus nepasiekusi šviesos energija kaupiasi atmosferoje, šildo ją ir kuria sąlygas geresniam vandens pernešimui. Vykstant globaliai dulkių audrai, panašiai į Marsą apgaubusią 2017-aisiais, dulkes apdengia mažos vandens ledo dalelės. Šios lengvos ledo dalelės į viršutinę atmosferą pakyla lengviau už kitas vandens formas, tad, per tokiu periodus į viršutinę atmosferą patenka daugiau vandens.

Tyrėjai parodė, kad dulkių audros į viršutinę atmosferą gali iškelti netgi daugiau vandens, nei pietinio pusrutulio vasaros.

Vandeniui vienu ar kitu būdu įveikus vidurinio atmosferos sluoksnio barjerą, vyksta du dalykai: dalis šio vandens nuslenka link šiaurės ir pietų ašigalių, kur galiausiai iškrenta. Bet aukštajame atmosferos sluoksnyje ultravioletinė šviesa gali nutraukti vandens molekulėje vandenilio ir deguonies atomus jungiančius ryšius, – taip vandenilis nuskrieja į kosmosą, palikdamas deguonį.

Šis procesas bent jau iš dalies gali paaiškinti, kaip kadaise kupinas vandens Marsas tapo tokia sausa vieta, kokia dabar yra, rašo tyrėjai.

Skaityti daugiau

Skaitomiausi