Socialiniai tinklai

Aktualijos

Technologijų industrija numato 50 metų gyvavusio Moore’o dėsnio pabaigą

Avatar

Paskelbta

data

Puslaidininkių pramonė netrukus pripažins, kad Moore’o dėsnis nebegalioja, pabaigdama septintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje prasidėjusią informacinių technologijų revoliuciją.

Revoliucijos žemėlapis

Moore’o dėsnis teigia, kad tranzistorių skaičius integrinėse schemose kasmet dvigubėja.

Vienas „Intel“ įkūrėjų Gordonas Moore’as tokią prognozę paskelbė 1965-aisiais. Tuo metų labiausiai paplitusiuose, mažiausią tranzistoriaus kainą turinčiuose lustuose buvo 50 tranzistorių. Moore’as prognozavo, kad iki 1970 metų integruotuose lustuose bus 1000 tranzistorių, o tranzistoriaus kaina sumažės 90%.

Šis dėsnis atspindėjo to meto realybę. Ir tą realybę jis atspindėjo labai, labai ilgai. Iš tiesų, silicio lustų pramonė pastebėjo šią tendenciją ir ėmė naudoti ją kaip savo produktų kūrimo planą. Tai, kas iš pradžių buvo paprasčiausias pastebėjimas, tapo tikslu, kurį pramonė turi pasiekti.

Tai nebuvo tiesiog pramonės užsibrėžtas tikslas, tai tapo puslaidininkių pramonės kompanijų veiklos planais.

Puslaidininkių pramonės asociacija, grupė, kuriai priklauso „Intel“, AMD, TSMC, „GlobalFoundries“, ir IBM, šiuos planus pradėjo skelbti 1992 metais. 1998 metais ši grupė susijungė su kitomis pasaulio organizacijomis, ir sukūrė „International Technology Roadmap for Semiconductors“. Naujausias planas buvo publikuotas 2013 metais.

Trejetą dešimtmečių geometrinis visų lusto elementų mažinimas lėmė nuolatinį tobulėjimą ir leido pramonei laikytis Moore’o prognozių.

Tačiau Moore’o dėsnis nebuvo iškaltas akmeny, – pats Gordonas Moore’as turėjo padvigubinti laiką nuo vienerių metų iki dvejų 1975-aisiais. Pirmajame šio tūkstantmečio dešimtmetyje geometrinis mažinimas tapo sunkesne ir sudėtingesne užduotimi. Pramonė į šį iššūkį atsakė techninėmis priemonėmis, tokiomis, kaip įtemptas silicis, trijų vartų tranzistoriai, ir naujos medžiagos, didesnius elektros krūvius išlaikančios medžiagos.

Bet šios technologijos, panašu, pateko į akligatvį. Ant silicio lakštų dėstant vis mažesnius elementus, 14 nm mastelio elementų išdėstymui naudojamos 193 nanometrų ilgio šviesos bangos. Tai gamybą daro sudėtingesnę ir didina kaštus.

Siekdama išspręsti šią problemą, pramonė siekia pradėti naudoti ekstremalų UV spinduliavimą, šviesą, kurios bangos ilgis 13,5 nm, bet jos pritaikymas kelia inžinerines problemas. Tačiau netgi su šia technologija tolesnis mažinimas atrodo sunkus.

Taikant 2 nm procesą, tranzistoriai luste būtų 10 atomų pločio ir negalėtų veikti patikimai. Netgi išsprendus šią problemą, susitvarkyti su elektros galia ir jos išskiriamos šiluma darosi vis sunkiau.

Visų šių naujų technikų įgyvendinimas truko ilgiau nei dešimtmetį, o ekstremalaus UV naudojimas aptariamas daug ilgiau. Moore’o dėsnio partneris, Rock’o dėsnis, teigia, kad lustų gamyklos kaina dvigubėja kas 4 metus.

Tad, ar verta stebėtis, kad puslaidininkiai rengiasi skelbti Moore’o dėsnio pabaigą?

Dėsnių laužymas

Kiekvienas mikroprocesorių našumo padidėjimas pramonei atsiėjo nepigiai. Tai reiškė, kad jie turėjo kurti technologijas, technikas ir įgūdžius, kaip sutalpinti vis daugiau elementų luste ir leisti tarp jų laisvai judėti elektronams. Silicio Slėnio suklestėjimas, atrodė, kompensavo tai, leisdamas kompanijoms parduoti didžiulius kiekius savo produkcijos. Taip jos gaudavo pakankamai kapitalo, padengiančio naujesnių technologijų naudojimo kaštus ir dar galėdavo atpiginti savo produktus.

Bet laikui bėgant lustų gamyba darėsi vis sudėtingesnė, reikėjo atlikti vis daugiau veiksmų ir stadijų. Todėl kompanijos privalėjo gebėti sinchronizuoti šio sudėtingo proceso pokyčius, nes antraip rizikavo visai sustabdyti procesą.

Taip nutiko „Intel“, kai ji planavo savo procesoriuose pereiti prie 10 nm mastelio 2016 metais, tačiau turėjo pakeisti planus dėl problemų gamybos įmonėse, ir atidėti šio technologinio proceso įgyvendinimą iki antros 2017 metų pusės.

Dar viena problema yra tai, kad tranzistorių gausėjimas nebūtinai reiškė, kad keičiantis tūkstantmečiui, šiuos lustus lengviau panaudoti. Dėl išskiriamos šilumos naujausių lustų našumas didėjo tik vos vos. Nors teorinis procesorių našumas padidėjo, programinė įranga sunkiai šiaip patobulinimais pasinaudodavo.

Dėl viso šito 2014 metais ITRS nusprendė, kad tolesnėse savo gairėse, kurios bus paskelbtos kitą mėnesį, nebebus sekama Moore’o dėsniu ir vietoje to pereinama prie skirtingų vertinimų – pramonė pereis nuo susitelkimo į lustuose naudojamas technologijas ir vietoje to dėmesį skirs įvairiems jutikliams ir mažos galios procesoriams. Šį judėjimą, be abejo, sukėlė išmaniųjų telefonų ir Daiktų interneto vystymasis. Planuojamuose lustuose, kitaip nei ankstesniuose, bus diegiama RAM, srovės reguliavimas, GPS komponentai arba giroskopai, visos savybės, taip vertinamos mobiliuosiuose įrenginiuose.

Tai reiškia naujų technologijų kūrimą. Tarp medžiagų, kurių panaudojimą mikroprocesoriuose tiria kompanijos yra anglies nanovamzdeliai ir grafenas.

Tačiau elementų mažinimas dar jokiu būdu nėra nurašomas. Tiesiog pramonė laukia kvantinių savybių ištyrimo, alternatyvių medžiagų ir kitų technologijų sukūrimo, kad galėtų vėl imtis mažinimo.

Tad kolei kas, Moore’o dėsnio rangas pakeičiamas į nurodymą. Bet klientai te nesigąsdina, jų prietaisai bei kompiuteriai ir toliau darysis vis galingesni, tik ne tokiu pat būdu, kaip anksčiau.

Komentaras

Kam naudingi visuomenės klaidinimai istorijos tiesa?

Ruslanas Baranauskas

Paskelbta

data

Taip jau įprasta gyvenime, kad kiekvienas dirba ten, kur jaučiasi savo srities žinovu ir profesionalu. Negali žmogus nebaigęs chemijos pilstyti mėginius į menzūrėles, neišmanantis architektūros rengti detaliuosius sklypų planus.

Profanai moderatoriai ir komentatoriai.

Viešojoje erdvėje sutinkame informacijos perteklių ir tik mūsų selektyvus protas ir neužteršta sąmonė sugeba atskirti pelus nuo grūdų. Viskuom tikėti yra naivu ir beprasmiška.

Fb platformoje prikurta daug grupių, puslapių, kurie deklaruoja patriotiškumo, vienybės, žinių pasidalijimo idėjas. Tačiau čia itin dažnai sutiksime gal tik kelis puslapius pervertusius savamokslius, kurie dedasi išmanantys visas temas, problemas, randa atsakymus.  Tokią piliečių kategoriją aš vadinu profanais. Asmenys, kurie neturi kvalifikacijos, bazinio išsilavinimo, užsiimantys demagogijos ir klaidinimo procesu.

Stinga rimtų akademinės bendruomenės narių įsitraukimo į viešas diskusijas, polemikas, neaišku kodėl jie užėmę pasyvios stebėsenos būseną.

Istorijos marginalizavimas- žala jaunajai kartai?

Istorija kaip bet kuri tarpdisciplininė šaka irgi reikalauja aiškumo,  tikslumo, preciziškumo, nuoseklumo. Tu negali bėgioti po temas nežinant chronologijos, įvykių eigos, konjuktūros.

Dabar atvirai ypač ultrapatriotai, savę laikantys viršenybe ir elitu tiražuoja klaikią nesąmonę, kad Vytautas buvo karaliumi ir prieš jo vardą visa Europa privalo lenktis.

Bet kuris paskaitęs netgi klasikinį Šapokos vadovėlį sužinos, jog 1429m.Lucko suvažiavimas sprendė jo karūnacijos klausimą, tačiau klastingas pusbrolis pasistengė pagrobti vežamą karūną ir regalijas karieta. Taip už jo nuopelnus kultūrai, pagalbą kovoje su Ordinu  net čekai, vengrai titulavo jį karaliumi, bet de jure tai nebuvo užanstpauduota, juridiškai apiforminta. Mindaugas išliko vieninteliu teisėtu mūsų karaliumi.

Kitas absurdas publikuojamas netgi garsiųjų mūsų portalų, kuriuos valdo užsienio kapitalas, esą baltai- seniausia Europos valstybė?? Norisi paklausti kokia yra šios valstybės sostinė, lokalizavimas, egzistavimo tarpsnis?

Baltai- lietuviai, latviai, prūsai. Mes valstybę sukūrėme valdant Mindaugui 1253.07.06.aktu, latviai iki pat 20a pr. kentėjo vokiškos hegemonijos priespaudą, prūsai kaip etninė gentis išnyko sulyg Herkaus Manto sukilimo numalšinimu. Tik vėliau Mažvydas, Kleinas tyrinėjo jų kalbą, gramatiką, išliks archeologinis paveldas- bet tai nieko bendro neturi su šia gentimi.

5a.šaltiniai mini gotus,  Kijevą, 500m. ant  Vakarų  Romos imperijos griuvėsių kuriasi frankų imperija-  dabartinė  Prancūzija. Kokius miestus ir valdovus Jūs žinote baltų žemėse iš šio tarpsnio?

Netgi Palemono  legenda  yra tik  insinuacijos ir nedaugiau.

 Baisus žmonių kiršinimas yra gyventojus,  kurie išpažysta evangelikų liuteronų tikėjimą vadinti prūsais, mano krašte stovi jų bažnyčia.

Piliečiai, tik gyvena šios karingos genties žemėse,  bet nieko bendro neturi nei su praeitimi, nei baltų mitologija, pagonybe.

 Viliuosi, kad į šį visuomenės klaidinimo projekto stabdymą įsikiš profesoriai, docentai, magistrai, rengs debatus, kurs draugijas šviesti tautą garbingo istorijos suvokimo dvasia.

 Foto Žydrūno Stančiko. Lietuva nusėta piliakalniais, kalvelėmis. Neapgynus istorinės atminties istorijos klastotojai čia pristeigs naujų Trojų, Herkalanumų. Savo lemiamą žodį, komunikuodami su visuomene, savanorystės pagrindu burdami iniciatyvines grupes tars mokslo tyrinėtojai.

Skaityti daugiau

Politika

Savivaldos rinkimuose triumfavo pataikūnų patronai ir duonpelnėliai.

Ruslanas Baranauskas

Paskelbta

data

Pagirioja sostinė, bedarbystės bastionas Jurbarkas, liberalų gūžta Klaipėda ir visi miestai, kur žmonių smegenėlės išplautos pažadais, kad tuoj bus kisieliaus upės, Jurbarke 35 gamyklos. Aerodromas, stotis su 5400 vietų kino sale.

 Graudu… Jau ir politologai pareplikavo, kad totaliai nėra žmonių mąstymo apie ateitį.

 Senukams nuvežta dovanėlių, paglostyti ir vėl miestą 4 metus varys neviltin absoliutūs ablaūchai.

Ir šiandien išlindo fb erdvėje toks Vaidukas- didysis Jurbarko krepšinio treneris ir ekspertas, kur į akis nusilenkia, už nugaros konsoliduojasi su komentatoriais lojikais. Šiame mieste tokie yra pagarboje, gauna postus, indulgencijas, čia nereikia savarankiško mąstymo, nuomonės, savanorystės, leisti apsiskaičiusiam drąsiam žmogui imtis iniciatyvos.

Čia nebandyk pakritikuoti valdžią, sporto politiką, užstoti paprastą žmogų, fb lazdavojamą odontologę – būsi kaip Putinas, persona non grata. Jurbarke man jau uždarytos durys spaudoje ir kitoje protinio darbo sferoje, nes aš kitoks, nes turiu argumentus, nesu užpakallaižys iš SC, savivaldybės.

Dieve, negaila, garbinkit jūs tą smuikininkiuką 1000 metų, komentarai  Pileckų spaudikėje parodo kiek žmonės patenkinti didžiausia bedarbyste šalyje, kur man būnant meru gėda būtų kavos užeiti kavinėn atsigerti, bet šiame dvėsmiestyje tokios savybės negalioja.

Šitų pridurkų dėka pensininkai neturi ką valgyt, privatininkai neranda adresų benešant pinigus, kompensuos skripačius gastritus, opas, Raudonėje pasityčiojimui nepasiturinčiam mėnesiui konservų dezute, sausų pusryčių davinys, nuokurio šikna užsiklijuos.

Štotis yra atvira landynė ir latrų gūžta, nieko nepadaryta ją sutvarkant. Nesureguliuotas eismas, parkavimai, aplankykit turgų, kokia danga, estetinė būklė, kiek pastatų tuoj užgrius ant galvų, neliks bankų, šiukšlės brangsta, vanduo brangsta, miškai pilni išvartų, bet kur tau senukams atvežti malkų.

 Skersąąąąą dedu forever ant šio miesto, kuris atvirai išsityčiojo iš manęs ir laimingas radęs nišą kitur ir visus protingus specialistus paraginu venkite Jurbarkšūdžių kaip žydai arabų.

Skaityti daugiau

TavoWEB reklama

Jūsų reklama čia

Skaitomiausi