Socialiniai tinklai

Kosmosas

„SpaceX“ palydovo paleidimas pavyko, bet raketa leisdamasi sudužo

Avatar

Paskelbta

data

„SpaceX“ penktadienį sėkmingai į tolimą orbitą iškėlė ryšių palydovą, bet, kaip ir tikėtasi, nesugebėjo ant platformos vandenyne nuleisti savo raketos „Falcon 9“ pirmosios pakopos.

š Kanaveralo kyšulio Floridoje 18 val. 36 min. (šeštadienį 1 val. 36 min. Lietuvos laiku) paleista raketa iškėlė palydovą SES-9, kurį „Boeing“ pagamino Liuksemburge įsikūrusiai kompanijai SES.

Palydovas sėkmingai pasiekė savo geostacionarinę orbitą daugiau kaip 40 tūkst. km virš Žemės – maždaug 100 kartų aukščiau už tą orbitą, kuria skrieja Tarptautinė kosmoso stotis (TKS).

Iš ten jis transliuos plačiajuostį ryšį ir televizijos kanalus į Pietryčių Aziją.

„Planuotas 40 600 km aukštis pasiektas, – „Twitter“ parašė kompanijos „SpaceX“ vadovas Elonas Muskas. – Ačiū @SES_Satellites už jojimą ant „Falcon 9“! Laukiu būsimų misijų“.

Po palydovo paleidimo „SpaceX“ pabandė nuleisti savo raketos pirmąją pakopą ant platformos, plūduriuojančios Atlanto vandenyne maždaug 600 km nuo Floridos rytinės pakrantės.

Ta platforma yra pažymėta dideliu ženklu „X“, ant jos taip pat angliškai užrašyta frazė „Žinoma, aš vis dar tave myliu“.

Neryškioje vaizdo medžiagoje buvo matyti šviesa, besiartinanti prie platformos iš viršaus, iš kairės, bet paskui tiesioginė transliacija nutrūko.

„Raketa kietai nusileido ant (platformos) … Nesitikėjome, kad suveiks. Bet kitas skrydis turi gerą šansą“, – „Twitter“ parašė E.Muskas.

„SpaceX“ buvo perspėjusi, jog nesitiki sėkmingo nusileidimo šį kartą, tačiau vis tiek pabandė – vykdydama savo platesnio masto darbus dėl raketų dalių pakartotinio naudojimo technologijos ištobulinimo, siekiant, kad skrydžiai į kosmosą būtų pigesni ir tvaresni.

Šiai Kalifornijoje įsikūrusiai bendrovei kartą – 2015-ųjų gruodį – pavyko nutupdyti raketos dalį sausumoje, bet keli bandymai nutupdyti vandenyne buvo nesėkmingi.

„Šis nutupdymo bandymas bus tikrai sunkus“, – dar prieš šio penktadienio startą sakė kompanijos misijų integratorė Lauren Lyons, kuri pažymėjo, kad raketai reikia daug varomosios jėgos palydovui iškelti ir galbūt tada joje nebebus pakankamai degalų nusileidimui kontroliuoti.

Kosmosas

Mokslinis darbas apie pažengusios civilizacijos kosminius laivus, kuriuos varytų mažos juodosios skylės ir juos būtų galima surasti su Fermi teleskopu

technologijos

Paskelbta

data

Skelbia

Norėdami aptikti svetimas civilizacijas, astronomai turi mąstyti originaliai ir daryti tam tikras prielaidas, kaip tos kitos gyvybės formos galėtų atrodyti bei kokius technologinius pėdsakus galėtų palikti po savęs.

Naujausias ir net šiek tiek šokiruojantis Kanzaso valstijos universiteto matematiko mokslinis darbas yra turbūt geriausias pavyzdys ką reiškia „think out of the box“ (mąstyti kitaip, kūrybiškai, originaliai ir netradiciškai).

Mokslininkas daro prielaidą, kad pakankamai pažengusi svetima civilizacija greičiausiai gali sukurti tokius kosminius laivus, kuriuos varytų mažos juodosios skylės.

Taip, mažos juodosios skylės galėtų būti tokių kosminių laivų energijos šaltinis ir mokslininkas teigia, kad astronomai, pasinaudoję aplink Žemę skriejančiu Fermi teleskopu, stebinčiu dangų gama spindulių ruože, galėtų užfiksuoti tokių erdvėlaivių judėjimą.

Pagrindinė idėja, pasak matematiko Louis’o Crane’o, yra ta, kad juodosios skylės energija varomas erdvėlaivis paliks išskirtinį gama spindulių pėdsaką.

Louis’as teigia, kad astronomai galėtų šiuos erdvėlaivių paliktus gama spindulius aptikti pasinaudoję aplink Žemę skriejančiu Fermi teleskopu.

„Jei kuri nors pažangi civilizacija jau turi tokio tipo erdvėlaivius, dabartiniai [labai didelės energijos] gama spinduliuotės teleskopai gali juos aptikti iki 100-1000 šviesmečių atstumų“, – sakė Crane’as. „Juos (tokių erdvėlaivių paliktus gama spindulių pėdsakus aut. past.) būtų galima atskirti nuo natūralių šaltinių, kadangi per metus ir dešimtmečius jie [erdvėlaivių gama pėdsakai] keistųsi.“

Crane’as taip pat provokuojamai teigia manantis, jog astronomai jau iki šiol galėjo pastebėti keletą gama spinduliuotės šaltinių, „kuriems nebuvo surastas natūralus paaiškinimas“.

Mokslininkas taip pat svarsto ką reikštų civilizacijai sukurti dirbtinę juodąją skylę ir tai skamba dar egzotiškiau.

„Norint pagaminti dirbtinę juodąją skylę, mes turėtume sutelkti milijardo tonų gama spinduliuotės lazerį į atominio dydžio objektą“, – sakė Crane’as. „Tai lyg bandymas padaryti tiek aukštųjų technologijų branduolinių bombų, kiek Žemėje yra automobilių. Mastas yra už dabartinių pasaulio ekonomikos ribų. Tik civilizacija, visiškai įvaldžiusi Saulės sistemą, turėtų pakankamus išteklius [sukurti dirbtinę juodąją skylę].“

Skaityti daugiau

Kosmosas

„SpaceX“ „Starship“ variklis pralenkė Rusijos variklius, kurie mušė rekordus dvejus dešimtmečius

Avatar

Paskelbta

data

Skelbia

„SpaceX“ generalinis direktorius Elonas Muskas sako, kad bendrovės „Raptor“ variklis, skirtas „Starship“ ir „Super Heavy“ valdymui, viršijo Rusijos mokslininkų sukurtų raketų rekordą, išlaikytą daugiau nei du dešimtmečius.

Žinomas kaip degimo kameros slėgis, Raptor pranešė, kad jis viršijo šiuolaikišką Rusijos variklį RD-180, pasiekdamas jėgą lygiavertę vienam „Tesla“ modeliui 3, subalansuotą kiekviename „Raptor“ degimo kameros kvadratiniame colyje, o aparatūra tiesiogiai greta raketų variklio varpinės formos antgalis.

Vis dar per anksti karūnuoti Raptor kaip naują oficialų rekordo laužytoją. Nuo 2000 m. RD-180 patikimai skraido su ULA „Atlas V“ raketomis, kurių kameros slėgis yra aukštas ~ 257,5 baro (3735 psi), o „Raptor“ atlieka integruotą bandymą maždaug du metus , o visiškai integruotą bandymą – mažiau nei Septynias dienas. Taigi faktas, kad „Raptor“ pasiekė apie 269 barus (3900 psi), yra beveik neįtikėtinai įspūdingas pasiekimas.

Skaityti daugiau

TavoWEB reklama

Jūsų reklama čia

Skaitomiausi