Socialiniai tinklai

Kosmosas

Prie Žemės artėja kometos dvynės, jos praskries rekordiškai mažu atstumu

Avatar

Paskelbta

data

Pirmą kartą po 1983 m. pro Žemę rekordiškai arti praskries kometa. Ir ne ne viena, o identiškų kometų pora. 252P/LINEAR kirs astronomų regos lauką pirmadienį, kovo 21 d. už 5,2 mln. kilometrų. Tuo tarpu P/2016 BA14 pro Žemę skries kovo 22 d. 3,5 mln. kilometrų atstumu, praneša NASA.

Kometos 252P/LINEAR ilgis siekia 230 metrų. Arčiausiai mūsų planetos ji bus pirmadienį popiet. Kometa P/2016 BA14 arčiausiai mūsų planetos skries antradienį 15.30 val.

Kuo svarbios šios kometos

Šios kometos yra svarbios mokslui dėl dviejų priežasčių. Visų pirma, P/2016 BA14 atrasta gana neseniai, šių metų sausio 22 d. Ji užfiksuota teleskopų sistema PanSTARRS, esančia Havajuose.

Antras svarbus aspektas – kometos labai panašios viena į kitą, beveik dvynės. P/2016 BA14 skrieja paskui 252P/LINEAR, aptiktą 2000 m. balandžio 7 d. LINEAR sistemos (Lincoln Near Earth Asteroid Research). Abiejų kometų trajektorijos – tiesiog identiškos. Todėl mokslininkai iškėlė hipotezę, kad anksčiau jos buvo vienu kosminiu kūnu.

prie-zemes-arteja-kometos-dvynes-56efeb78abc98

Rekordinis atstumas

Dar vienas svarbus aspektas – tai trečias rezultatas, matuojant mažiausią atstumą, kuriuo pro Žemę yra praskrieję dangaus kūnai per visą žmonijos istoriją. Arčiau mūsų planetos yra skriejusi D/1770 L1 (Lexell) — 1770 m. ir  C/1983 H1 (IRAS-Araki-Alcock) – 1983 m.

252P/LINEAR ir P/2016 BA14 pavojaus Žemei nekelia. Stebėdami jų artėjimą prie Žemės mokslininkai bandys tyrinėti fizines dangaus kūnų savybes.

Kosmosas

Mokslinis darbas apie pažengusios civilizacijos kosminius laivus, kuriuos varytų mažos juodosios skylės ir juos būtų galima surasti su Fermi teleskopu

technologijos

Paskelbta

data

Skelbia

Norėdami aptikti svetimas civilizacijas, astronomai turi mąstyti originaliai ir daryti tam tikras prielaidas, kaip tos kitos gyvybės formos galėtų atrodyti bei kokius technologinius pėdsakus galėtų palikti po savęs.

Naujausias ir net šiek tiek šokiruojantis Kanzaso valstijos universiteto matematiko mokslinis darbas yra turbūt geriausias pavyzdys ką reiškia „think out of the box“ (mąstyti kitaip, kūrybiškai, originaliai ir netradiciškai).

Mokslininkas daro prielaidą, kad pakankamai pažengusi svetima civilizacija greičiausiai gali sukurti tokius kosminius laivus, kuriuos varytų mažos juodosios skylės.

Taip, mažos juodosios skylės galėtų būti tokių kosminių laivų energijos šaltinis ir mokslininkas teigia, kad astronomai, pasinaudoję aplink Žemę skriejančiu Fermi teleskopu, stebinčiu dangų gama spindulių ruože, galėtų užfiksuoti tokių erdvėlaivių judėjimą.

Pagrindinė idėja, pasak matematiko Louis’o Crane’o, yra ta, kad juodosios skylės energija varomas erdvėlaivis paliks išskirtinį gama spindulių pėdsaką.

Louis’as teigia, kad astronomai galėtų šiuos erdvėlaivių paliktus gama spindulius aptikti pasinaudoję aplink Žemę skriejančiu Fermi teleskopu.

„Jei kuri nors pažangi civilizacija jau turi tokio tipo erdvėlaivius, dabartiniai [labai didelės energijos] gama spinduliuotės teleskopai gali juos aptikti iki 100-1000 šviesmečių atstumų“, – sakė Crane’as. „Juos (tokių erdvėlaivių paliktus gama spindulių pėdsakus aut. past.) būtų galima atskirti nuo natūralių šaltinių, kadangi per metus ir dešimtmečius jie [erdvėlaivių gama pėdsakai] keistųsi.“

Crane’as taip pat provokuojamai teigia manantis, jog astronomai jau iki šiol galėjo pastebėti keletą gama spinduliuotės šaltinių, „kuriems nebuvo surastas natūralus paaiškinimas“.

Mokslininkas taip pat svarsto ką reikštų civilizacijai sukurti dirbtinę juodąją skylę ir tai skamba dar egzotiškiau.

„Norint pagaminti dirbtinę juodąją skylę, mes turėtume sutelkti milijardo tonų gama spinduliuotės lazerį į atominio dydžio objektą“, – sakė Crane’as. „Tai lyg bandymas padaryti tiek aukštųjų technologijų branduolinių bombų, kiek Žemėje yra automobilių. Mastas yra už dabartinių pasaulio ekonomikos ribų. Tik civilizacija, visiškai įvaldžiusi Saulės sistemą, turėtų pakankamus išteklius [sukurti dirbtinę juodąją skylę].“

Skaityti daugiau

Kosmosas

„SpaceX“ „Starship“ variklis pralenkė Rusijos variklius, kurie mušė rekordus dvejus dešimtmečius

Avatar

Paskelbta

data

Skelbia

„SpaceX“ generalinis direktorius Elonas Muskas sako, kad bendrovės „Raptor“ variklis, skirtas „Starship“ ir „Super Heavy“ valdymui, viršijo Rusijos mokslininkų sukurtų raketų rekordą, išlaikytą daugiau nei du dešimtmečius.

Žinomas kaip degimo kameros slėgis, Raptor pranešė, kad jis viršijo šiuolaikišką Rusijos variklį RD-180, pasiekdamas jėgą lygiavertę vienam „Tesla“ modeliui 3, subalansuotą kiekviename „Raptor“ degimo kameros kvadratiniame colyje, o aparatūra tiesiogiai greta raketų variklio varpinės formos antgalis.

Vis dar per anksti karūnuoti Raptor kaip naują oficialų rekordo laužytoją. Nuo 2000 m. RD-180 patikimai skraido su ULA „Atlas V“ raketomis, kurių kameros slėgis yra aukštas ~ 257,5 baro (3735 psi), o „Raptor“ atlieka integruotą bandymą maždaug du metus , o visiškai integruotą bandymą – mažiau nei Septynias dienas. Taigi faktas, kad „Raptor“ pasiekė apie 269 barus (3900 psi), yra beveik neįtikėtinai įspūdingas pasiekimas.

Skaityti daugiau

TavoWEB reklama

Jūsų reklama čia

Skaitomiausi