Socialiniai tinklai

Kine

Į „Pasakos“ kino ekranus atkeliauja prestižinio prancūzų teatro „Comédie-Française“ klasikos pastatymai

Avatar

Paskelbta

data

Šį sezoną kino teatras „Pasaka“ džiugins ne tik gero kino, bet ir teatro mylėtojus. Klasikos gerbėjų laukia net penki XVII a. pabaigoje įkurto, prestižiškiausiu Prancūzijos teatru laikomo „Comédie-Française“ klasikinių pjesių pastatymai, filmuojami realiu laiku ir transliuojami į pasirinktus kino teatrus visame pasaulyje.  

Spalio 7 d. prieštaringų jausmų, emocijų ir dramos kupiną sezoną pradės genialiojo anglų poeto ir dramaturgo Williamo Shakespeare‘o tragedija „Romeo ir Džiuljeta“.

Viena populiariausių Shakespeare‘o dramų, statyta ir įvairiai interpretuota daugybę kartų, pasakoja jaunuolių iš priešiškai nusiteikusių šeimų meilės istoriją. Puikiai įvertinto spektaklio režisierius Éricas Rufas lieka ištikimas originaliam tekstui, tačiau atskleidžia ne tik visiems gerai žinomą romantiškąją pjesės liniją, bet ir tamsius bei sudėtingus istorijos aspektus.

Lapkričio 4 d. žiūrovų laukia vienos žinomiausių legendinio prancūzų dramaturgo Molière‘o pjesės „Mizantropas“ pastatymas. Papročių komedija demaskuoja Prancūzijos artistokratijos veidmainiškumą. Aštuoni, socialinį mikrokosmą sudarantys pjesės veikėjai įkurdinami ne jaukioje svetainėje, o atviroje erdvėje, šalia renovuojamo dvaro. Scena tampa dinamiška erdve, virstančia paties teatro repertuaro metafora. Tokio, koks ji turėtų būti, pasak spektaklio režisieriaus Clémento Hervieu-Légero  – „nuolat kintantis, aktualus šiai dienai, besisemiantis įkvėpimo iš praėjusių amžių ir vizionieriškai žvelgiantis į ateinančius.“

Sausio 6 d. ekrane žibės charizmatiškasis ilganosis poetas, dramaturgas ir romanistas Sirano de Beržerakas. Pasak spektaklio režisieriaus Deniso Podalydèso šis, „Sirano de Beržerako“ pastatymas yra „menų ir žanrų lydinys: komiška opera, tragedija, romantinė drama, simbolistinė poezija ir moljeriškas farsas.“

Dar viena Molière‘o pjesė – aktualiai ir šmaikščiai neišvengiamus vaikų bei tėvų konfliktus atskleidžianti komedija „Skapeno klastos“ – bus parodyta vasario 10 d., o balandžio 21 d. sezoną uždarys Pierre‘o de Marivaux, vieno reikšmingiausių Prancūzijos XVIII a. dramaturgų pjesių – „Perauklėtas dabita“. Laiko išbandymus puikiai atlaikęs kūrinys apie jauno, paviršutiniško paryžiečio puošeivos Rosimondo transformaciją atskleidžiamas brėžiant paraleles tarp šiuolaikinių mados fanatikų ir anų dienų dabitų.

„Comédie-Française“ į Lietuvos kino ekranus atkeliauja bendradarbiaujant su „Pathé Live“ ir Prancūzų institutu Lietuvoje. Mokytojai su mokiniais galės užsisakyti pakartotines spektaklių peržiūras „Pasakoje“ bei pasinaudoti išsamia „Pathé“ paruošta pedagogine medžiaga, kurioje pateikiamas pjesių istorinis kontekstas, spektaklių scenų analizė bei klausimai diskusijoms. Visi spektakliai bus rodomi prancūzų kalba, su angliškais subtitrais.

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Kine

PRASIDĖJO 17-ASIS LENKŲ KINO FESTIVALIS

Avatar

Paskelbta

data

Skelbia

„Kino tūzai. Vaizduotės žaidimas prasideda”, skelbia 17-asis Lenkų kino festivalis Lietuvoje.

Spalio 5 d. Vilniaus kine “Multikino“ vyko 17-ojo Lenkų kino festivalio atidarymas. Susirinkusius svečius sveikino Lenkijos instituto Vilniuje direktorius Marcin Łapczyński bei Lenkijos Respublikos ambasadorės pavaduotojas Grzegorz M. Poznański. Atidaryme dalyvavo 300 svečių.

Festivalį atidarė intriguojantis filmas „Jūsų Vincentas”. Tai pirmas pasaulyje pilno metro tapytas animacinis filmas. Kiekvienas iš 65 000 filmo kadrų buvo nutapytas vieno iš 125 profesionalių dailininkų. Taip iš Vincento van Gogo paveikslų pažystamas pasaulis atgijo ekrane. Filme atskleidžiamos paslaptingos menininko mirties aplinkybės. Sukurti scenarijų įkvėpė tapytojo laiškai, o pasakojimo ašimi tapo pokalbiai su daugiau nei šimto menininko paveikslų veikėjais. Filmas pristatomas bendradarbiaujant su Vilniaus kino festivaliu „Kino pavasaris“.

Iškilmingai inauguruotas festivalis vyksta spalio 5-15 d. penkiuose LIetuvos miestuose – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Mažeikiuose ir Nemenčinėje. Festivalį organizuoja Lenkijos institutas Vilniuje.

Šių metų festivalio leitmotyvas – „kino tūzai“. Žiūrėdami lenkų filmus, dažnai žavimės meistriška aktorių vaidyba, puikia scenografija, nuostabia muzika, stipriu scenarijumi ar režisieriaus darbu. Susipažįstame su daugiau ar mažiau žinomų personažų, tarp kurių pasitaiko tikrų herojų, istorijomis. Lenkų kine netrūksta meistrų – tikrų KINO TŪZŲ, gebančių įaudrinti viso pasaulio žiūrovų vaizduotę. Tai liudija ir tarptautiniuose festivaliuose lenkų kino kūrėjų skinami laurai.

17-asis Lenkų kino festivalis – tai 10 dienų išskirtinio kino, kuriame apstu kino tūzų – geriausių lenkų režisierių, scenaristų, aktorių ir jų sukurtų filmų. Juliusz Machulski, Karolina Gruszka, Bartłomiej Topa, Janusz Gajos, – tai tik kelios pavardės iš šių metų kino festivalio pagrindinės programos.

„Šiemet, mūsų festivalyje priminsime ir iškilias lenkų kino asmenybes. Specialioji programa bus skirta Vilniuje savo ilgametę karjerą pradėjusiai šviesios atminties aktorei Danutai Szaflarskai. Rengiantis minėti 100-ąsias Lenkijos Nepriklausomybės atkūrimo metines, pristatysime neeilinę asmenybę – bene garsiausią tarpukario kino ir kabareto žvaigždę Eugeniuszą Bodo. Ekranuose taip pat išvysime Marią Skłodowską-Curie – šiemet minime 150-ąsias jos gimimo metines, o taip pat lenkų animacijos legendas – Reksą bei Lioleką ir Boleką iš Bielsko-Białos animacinių filmų studijos Taigi, teprasideda vaizduotės žaidimas su lenkų kino tūzais!.“, sakė Lenkijos instituto direktorius, Lenkijos Respublikos ambasados patarėjas Marcin Łapczyński.

Pagrindinėje programoje žiūrovų lauks 11 naujausių ir verčiausių dėmesio lenkų filmų, tarp jų, Lenkijoje 2017 m. lankomumo rekordus gerinęs Marios Sadowskos „Meilės menas“, didysis kino meistro Juliuszo Machulskio sugrįžimas – „Volta” bei kritikų ir žiūrovų įvertinti filmai „Aš žudikas“, „Dievo tarnai“, „Konvojus“, „Marija Kiuri“, „Pasaulio laimė“, „Silpnoji lytis“, „Teisuolis“ bei „Bodo“.

Šių metų festivalio specialioji programa skirta metų pradžioje mus palikusiai Danutai Szaflarskai – lenkų kino ir teatro legendai, aktorės karjerą pradėjusiai Vilniaus Pohulankos teatre. Spalio 6-10 d. „Skalvijos“ kino centre priminsime, o galbūt supažindinsime su geriausiais ir žinomiausiais jos vaidmenimis filmuose „Uždraustos dainos“, „Laikas mirti“ ir kt. Filmą apie Danutą Szaflarską pristatys jo kūrėjai: režisierė Dorota Kędzierzawska ir operatorius Artur Reinhart. Specialiosios programos filmus anonsuos LRT žurnalistas Tadeusz Tomaszewski.

17-ąjį Lenkų kino festivalį globoja Polski Instytut Sztuki Filmowej (Lenkų kino meno institutas). Pagrindinis rėmėjas – Orlen Lietuva ir Stop Cafe . Rėmėjas – Lenkijos avialinijos LOT. Festivalio partneriai: reklamos agentūra AllCaps, Filmoteka Narodowa-Instytut Audiowizualny (Nacionalinė filmoteka – Audiovizualinis institutas), Clear Channel Lietuva. Žiniasklaidos partneriai: LRT, 15min.lt, IQ, IQ Life, radijo stotis Znad Wilii, interneto portalas zw.lt, L24.lt, Wilnoteka.lt, Bernardinai.lt, Kinas, Lietuvos žinios, lzinios.lt. Festivalio filmai bus rodomi: Multikino, Kino teatras Paska, Kino Skalvija, Kauno kino centras Romuva, Klaipėdos Kultūros fabrike, Mažeikių kultūros centre, Nemenčinės daugiafunkciniame kultūros centre.

17-ojo Lenkų kino festivalio programa: www.lenkukinas.lt.

Skaityti daugiau

Kine

„Kine po žvaigždėmis“ – manipuliacijos ir diktato žaidimai komiškoje dramoje „Mokytoja“

Avatar

Paskelbta

data

Skelbia

Rugpjūčio 23 d. „Kino po žvaigždėmis“ žiūrovų laukia išankstinė filmo „Mokytoja“ (Ucitelka, 2016) premjera. Garsaus „Oskaro“ nominaciją pelniusio čekų režisieriaus Jano Hrebejko komiška drama nukels į paskutiniuosius komunistinio režimo metus skaičiuojančią Bratislavą ir primins apie korupcijos ir moralinių kompromisų paženklintos sistemos kasdienybės absurdą.

Visi, bent kiek susipažinę su komunistinės Rytų Europos istorija, žino, koks išplitęs, aukščiausius valdžios ir žemiausius visuomenės sluoksnius apėmęs reiškinys buvo piktnaudžiavimas turima padėtimi. Materialinis nepriteklius, riboti resursai ir lankstūs jų paskirstymo mechanizmai buvo ypač palanki terpė skleistis įvairiausioms nesąžiningoms praktikoms, dažnai prisidengiančiomis tarpusavio pagalbos principu – tu man – aš tau.

1983-ieji, Čekoslovakija. Į Bratislavos priemiesčio mokyklą atvyksta nauja darbuotoja. Iš pirmo žvilgsnio Marija Drazdechova (akt. Zuzana Mauréry ) – eilinė simpatinga vidutinio amžiaus mokytoja. Susipažindama su naujaisiais auklėtiniais ji lyg tarp kitko pasidomi, kuo užsiima jų tėveliai. Netrukus paaiškėja, jog šis klausimas ne toks jau ir nekaltas – pamažu „mokėti“ paslaugomis ir dovanomis už gerus vaikų pažymius tenka visiems tėvams, o nenorinčių ar negalinčių paklusti mokytojos diktatui laukia skaudžios pasekmės.

Mokytojai tampant vis godesnei ir įžūlesnei, kelios nukentėjusių vaikų šeimos pateikia skundą ir susirinkimo metu bando ieškoti paramos, apeliuodami į likusiųjų tėvų sąžinę. Tačiau situacija sudėtinga. Marija Drazdechova užima aukštas pareigas vietiniame komunistų partijos skyriuje ir turi nemažai įtakingų draugų, tad vieni jos bijo, o kiti jaučiasi labai patogiai šioje tarpusavio „pagalbos“ sistemoje.

Tragikomiškas autobiografiniais filmo scenarijaus autoriaus gyvenimo motyvais paremtas pasakojimas „Mokytoja“ išsiskiria puikiu rimtų temų ir subtilaus humoro balansu, niuansuotais charakteriais ir įtaigia aktorių vaidyba. 51-ajame Karlovi Varų kino festivalyje mokytoją įkūnijusi Zuzana Mauréry pripažinta geriausia aktore.

Lietuvos kino teatruose bei internetinėje platformoje epasaka.lt filmas „Mokytoja“ pasirodys nuo rugpjūčio 25 d.

„Kino po žvaigždėmis“ projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.

Skaityti daugiau

Reklama

Skaitomiausi