Socialiniai tinklai

Internetas

„Linkomanijai“ ir jos vartotojams ateina sunkūs laikai

Avatar

Paskelbta

data

Asociacija LATGA Vilniaus miesto apylinkės teismui įteikė ieškinį, kuriuo prašo įpareigoti interneto paslaugų teikėjus panaikinti prieigą prie nelegaliai Lietuvos ir užsienio autorių kūrinius talpinančios svetainės linkomanija.net. Lietuvoje tokia teisinė priemonė taikoma pirmą kartą, sekant kitų Europos šalių pavyzdžiu. Asociacija LATGA ketina tokius pat metodus taikyti kovodama ir su kitomis nelegaliai intelektinę nuosavybę įsigyti siūlančiomis svetainėmis.

Asociacijos LATGA ieškinys pasiekė 9 atsakovus – didžiausius šalies interneto paslaugų teikėjus, tačiau autorių teisių specialistai ir gynėjai neatmeta galimybės įpareigoti blokuoti prieigą prie linkomanija.net ir kitus, mažesnius interneto paslaugų rinkos dalyvius.

Ieškinyje pabrėžiama, kad linkomanija.net yra dalijimosi rinkmenomis (angl. file sharing) sistema, kurios naudotojai turi galimybę nelegaliai atsisiųsti įvairius autorių teisių saugomus kūrinius: kino filmus, DVD ir HDTV vaizdo įrašus, muzikos kūrinius, kompiuterinius žaidimus, kompiuterių programas, knygas ir pan. Teisiniame dokumente minimos puikiai žinomos Lietuvos ir užsienio kūrėjų pavardės ir akcentuojama, kad įvardinti visus nukentėjusius autorius pernelyg sudėtinga, nes šioje svetainėje nelegaliai patalpinta per 100 tūkst. kūrinių.

„Ko gero, klausimų, kodėl savo taikiniu pasirinkome „Linkomaniją“, niekam nekyla. Tai viena seniausių ir bene daugiausiai žalos pridariusi piratinė svetainė, kurioje jau daug metų nelegaliai talpinami tiek Lietuvos, tiek užsienio autorių kūriniai – daugiausia dainos, filmai, elektroninės knygos. Deja, bet internetiniai piratai yra labai sumanūs ir žino įvairiausių būdų, kaip išsisukti nuo teisėsaugos. Užtrukome labai daug laiko ieškodami „Linkomanijos“ savininkų, išmėginome įvairias priemones, kol nusprendėme taikyti šį, Vakarų Europos šalyse puikiai veikiantį metodą, į pagalbą pasitelkiant interneto paslaugų teikėjus. Mūsų tikslas – sukurti precedentą ir parodyti, kad Lietuvoje, kaip ir kitose išsivysčiusiose šalyse, autorių teisės negali būti pažeidinėjamos“, – sako Asociacijos LATGA Muzikos kūrinių skyriaus vadovas Marius Kuzminas.

Pasak Asociacijai LATGA teisme atstovaujančio ir didelę patirtį autorinių teisių bylose turinčio kontoros „AAA LAW“ advokato Andriaus Iškausko, nereikia manyti, kad tik mūsų šalies teisinėje bazėje trūksta priemonių kovai su piratais. Ir kitų Europos šalių autorinių teisių specialistai vis dar ieško veiksmingų metodų, skirtų kovoti su asmenimis, nelegaliai uždirbančiais pinigus iš intelektinės nuosavybės.

„Pasirinkome Vakarų Europos šalyse, tokiose kaip Italija, Didžioji Britanija ar Prancūzija, pasiteisinusią ir plačiai taikomą teisinę priemonę – interneto prieigos prie piratinių svetainių blokavimą. Interneto paslaugų teikėjai geriausiai gali užkirsti kelią įžūliems pažeidimams“, – kalba advokatas.

„Mes suprantame, kad interneto paslaugų teikėjai nenori patys prisiimti atsakomybės nuspręsdami, kuri svetainė pažeidinėja įstatymus, o kuri – ne. Gavę teismo nurodymus jie nebeturės priežasčių dvejoti. Pradėsime nuo linkomanija.net, o paskui pereisime ir prie kitų panašia veikla užsiimančių svetainių prieigų blokavimo. Labai tikimės, kad interneto paslaugų teikėjai supranta, kad mes nusitaikėme ne į juos, o į linkomanija.net, kurios įkūrėjai akivaizdžiai pažeidinėja autorių teises, ir todėl geranoriškai sutiks įvykdyti mūsų reikalavimus. Juolab, kad daugelis jų yra ne tik interneto paslaugų teikėjai, bet ir licencijuoti mūsų atstovaujamų autorių kūrinių naudotojai. Taigi, kažkuria prasme sėdi vienoje valtyje su autoriais“, – teigia Asociacijos LATGA muzikos kūrinių skyriaus vadovas M. Kuzminas.

Asociacijos LATGA narys, vienas produktyviausių naujos kartos muzikos autorių Stanislavas Stavickis-Stano nelegalius kūrinių vartojimo būdus lygina su žalingais įpročiais, kurių sunku atsisakyti, ir sako, kad bet kokios priemonės kovoje su piratais nėra per griežtos.

„Meskite į mane akmenį tie, kurie be nuodėmės. Prisipažinsiu, kad ir aš, ir, ko gero, daugelis mano kolegos autorių, anksčiau ar vėliau yra ir patys pasinaudoję panašių svetainių kaip linkomanija.net paslaugomis. Lygiai taip pat daugelis kažkuriuo laiku pamėgino rūkyti ar išgerti. Klausimas, ar tu prie to pripranti, ar suvoki savo veiksmų kontekstą. Aš į šį klausimą jau atsakiau. Manau, kad būtina taip sutvarkyti teisinę bazę, kad nelegali prekyba intelektine nuosavybe būtų paprasčiausiai neįmanoma. Kitaip tariant, reikia imtis pačių griežčiausių priemonių, kad niekam nė mintis nekiltų užsiimti piratavimu. Lygiai taip pat griežtai, pavyzdžiui, padarant svaigalus beveik neįperkamais, siūlyčiau kovoti ir su alkoholio problema, nes kol kas valstybė tik vaidina, kad kovoja – pakelia akcizus, sutrumpina pardavimo laiką, o žmonės kaip gėrė, taip ir geria. Grįždamas prie piratų temos, norėčiau pabrėžti, kad atsiranda vis daugiau svetainių, kurios intelektinę produkciją siūlo įsigyti legaliai. Daugeliui vartotojų dabar atrodo, kad jų paslaugos per brangios. Taip yra todėl, kad didžioji rinkos dalis yra šešėlyje. Kai tik pavyks su šešėliu susitvarkyti, ta kaina visiems pasirodys normali ir prieinama. Asociacijai LATGA aš linkiu sėkmės kovoje su piratais“, – teigia S. Stavickis-Stano.

Vienas populiariausių šalyje atlikėjų ir autorių, Asociacijos LATGA narys Marijus Mikutavičius: „Aš gal bent pamėginčiau juos (linkomanija.net svetainės savininkus) suprasti, jei tai būtų kažkoks filantropinis darinys, kovojantis prieš pramogų verslą ir kapitalizmą, galvojantis, kad internetas yra intelektinis žinių bankas, kuris turi būti prieinamas visiems nemokamai. Tačiau elgtis taip, kaip jie daro, – absoliučiai nesąžininga. Jie leidžia žmonėms naudoti kūrinius, bet iš to tik patys pelnosi ir niekam už tai nemoka – nei autoriams, nei valstybei. Tai yra praktiškai tas pats, kas vogti daiktus ir pardavinėti juos juodojoje rinkoje.“

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Google

Google maps smogė vėl!

Avatar

Paskelbta

data

Skelbia

Nemunas anglų kalboje pagal google maps vadinasi „Neman“.

Googe nuoroda: https://www.google.lt/maps/@54.8901142,23.9074165,15.63z?hl=en norint įsitikinti reikia atsidaryti naršyklėje…

Skaityti daugiau

Internetas

Sportbačių pirkimas internetu: 5 kriterijai į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį

Avatar

Paskelbta

data

Elektroninė komercija pastarąjį dešimtmetį išgyveną tikrą pakylėjimą. Vis daugiau prekių yra nuperkama internetu. Ne išimtis ir sportiniai batai. Nemaža dalis žmonių, ieškant sportbačių, renkasi fizines parduotuves. Esą, perkant internetu batų negali pačiupinėti, apžiūrėti gyvai ir pasimatuoti. Šie žmonės sako tiesa, mes išties negalime to padaryti. Visgi, sportbačių pirkimas internetu įmanoma ir netgi visiškai reali ir daug kur paplitusi praktika. Tiesiog ne visi asmenys yra gerai su ja susipažinę ir ne visi žino į kokius motyvus reikėtų atkreipti dėmesį perkant avalynę internetinėje parduotuvėje. Kviečiame susipažinti su šiais kriterijais!

1. Pasirinkite tinkamą elektroninę parduotuvę

Pirmas veiksmas, kurį reikėtų atlikti, tai tinkamos elektroninės parduotuvės pasirinkimas. Internete galite rasti gausybę tokio pobūdžio parduotuvių, tačiau ne visos jos yra legalios. Geros elektroninės sportbačių parduotuvės savo kontaktinius duomenis talpina aiškiai matomoje vietoje. Jūs taipogi galėsite rasti daugybę teigiamų atsiliepimų apie tokio tipo kompanijas. Peržvelkite ką kiti žmonės kalba apie konkrečius platintojus ir jeigu jų komentarai pasirodys teigiami, tai toks ženklas suponuos mintį, jog pastaroji internetinė sportinių batų parduotuvė yra patikima.

2. Perskaitykite įmonės įsipareigojimus

Įvertinkite įmonės įsipareigojimus. Kiekviena internetinė parduotuvė yra paskelbusi šiuos duomenis: kiek maždaug laiko gali užtrukti prekių pristatymas ir kokios yra grąžinimo sąlygos. Kaip jau minėjome, perkant sportbačius internetu, mes jų negalime iš karto gyvai apžiūrėti, tad visiškai normalu, kad gavę batus ir pamatę, kad jie mums ne visai tinka, mes norėsime juos grąžinti arba pakeisti į kitą dydį. Tai yra visiškai normali praktika. Jeigu matote, kad kažkokia elektroninė sportbačių parduotuvė tokių įsipareigojimų neskelbia, reikėtų susirūpinti jos patikimumu.

3. Pirkite iš tų, kurie talpina originalias prekių fotografijas

Batų nuotraukos. Realios sportbačių nuotraukos yra vienas iš pagrindinių elementų perkant internetu. Kaip kitaip Jūs galėsite išsirinkti avalynę? Prieš pirkdami sportinius batelius, įsitikinkite, kad tinklalapyje eksponuojamos jų nuotraukos būtų tikros, o ne paimtos iš kokios kitos internetinės svetainės. Internete galite rasti daugybę pamokų kaip susekti nuotraukos ar paveikslėlio kilmę.

4. Ieškokite išsamių prekių aprašymų

Visada skaitykite prekių aprašymus ir žiūrėkite, kad perkamų batų medžiagos būtų kokybiškos. Patikimi sportbačių gamintojai ar profesionalūs platintojai tikrai noriai dalinasi visa turima informacija apie gaminių sudėtį. Jeigu šios informacijos elektroninės komercijos svetainėje nerandate, vertėtų susimąstyti ar tikrai verta pirkti produktą būtent iš šio tinklalapio.

5. Nebijokite grąžinti prekių ir bandyti naujų dydžių

Geros internetinės sportbačių parduotuvės dažniausiai pateikia išsamias dydžių lenteles. Visgi, suprantama, kad pirmas Jūsų užsakymas greičiausiai bus testinis. Nesijaudinkite, tai suvokia ir batų pardavėjas. Nebijokite grąžinti ir užsakinėti iš naujo skirtingų dydžių batų. Juk Jums svarbu išsirinkti tinkamą dydį, o pardavėjui svarbu, kad jo klientas galų gale liktų patenkintas. Toks jau tas minusas perkant internetu. Tai gali užtrukti. Visgi, tai tuo pačiu yra ir tam tikra loterija, nes kartais batai tinka iš pirmo karto, o kartais tenka šiek tiek daugiau padirbėti, kad gauti idealią sportbačių porą.

Parengta pagal batuskveras.lt

Skaityti daugiau

Reklama

Skaitomiausi