Socialiniai tinklai

Kaune

Iš griuvėsių prisikėlęs Kauno Šančių gyvenamasis rajonas tampa kosmopolitiška erdve gyventi.

Avatar

Paskelbta

data

Sveiki,

dalijamės gražiu istoriniu pasakojimu ir šių dienų aktualijomis. Prisegame autentiškas nuotraukas, kuriose matyti senovė ir dabartis. Mums labai patiko naujakurių pasakojimas apie rastą šimtus metų skaičiuojančią pasagą statybose ir apleisto Kauno rajono renesansas. Tikime, patiks ir jūsų skaitytojams.

Būsime dėkingi už publikaciją.

Iš griuvėsių prisikėlęs Kauno Šančių gyvenamasis rajonas tampa kosmopolitiška erdve gyventi 

Renesansą išgyvenantys Kauno Žemieji Šančiai jau lyginami su prestižiniu menininkų rajonu tapusiu sostinės Užupiu. Naujam gyvenimui prikeltas buvęs karinis miestelis tapo vienu moderniausiu Kauno kvartalu, kurio naujakurius užbūrė ne tik didybe alsuojantys erdvūs šiuolaikiški butai, bet ir netikėtai rastos žinutės iš praeities. Šis kvartalas yra įrodymas, kad Lietuvoje įmanoma ne tik atstatyti senovinius kompleksus, bet ir istorinėms vietoms pritaikyti ultramodernius sprendimus, kurie tampa strategine miesto plėtra, ir nenaudojami miesto plotai vėl atgyja.

Apleistų kareivinių renesansas

XIX amžiaus pabaigoje Kaunas carinės Rusijos valdžios sprendimu buvo paverstas strategiškai svarbia karine tvirtove, kuri pasižymėjo tam laikotarpiui būdinga prancūziška architektūra, moderniais statybos sprendimais, dėl kurių pastatai išliko iki šių dienų.

Po Nepriklausomybės sovietų kariuomenei teko palikti šalį. Karinės bazės fortuose buvo panaikintos, o antrą šimtmetį skaičiuojantys kariniai statiniai pradėti saugoti kaip paveldo objektai.

Architektai apgailestauja, kad Lietuvoje ilgą laiką buvo baiminamasi restauruoti tokius pastatus. Galbūt dėl patirties stokos, o gal ir dėl atsargos jų dar labiau nesugadinti.

Todėl istoriškai svarbi vieta, kaip ir daugelis kitų, metų metus buvo apskritai neliečiama.

Tačiau verslininkai galiausiai pastebėjo apleistų Kauno kareivinių kvartalo perspektyvas ir primirštą karinę tvirtovę pamažu pavertė moderniu gyvenamuoju kvartalu, pavadintu „Juozapavičiaus 13“.

2016 metais Austėja Landsbergienė buvusių kareivinių teritorijoje įkūrė Karalienės Mortos mokyklą. Netrukus duris atvėrė prekybos centras, vaikų darželis, saugioje ir uždaroje teritorijoje iškilo išskirtiniai kotedžai. Iš viso restauruojami ir naujam gyvenimui prikeliami aštuoni buvusių kareivinių pastatai, taip pat pastatyti keturi visiškai nauji.

Caro laikus menantys prancūziško stiliaus statiniai po beveik 130 metų išgyveno renesansą ir tapo tikru lobiu autentikos ir unikalumo ieškantiems šiuolaikiškiems Kauno miesto gyventojams.

Pirmieji naujakuriai

Patys pirmieji kvartalo naujakuriai buvo Pauliaus Urbelio šeima, kurią sužavėjo ne tik strategiškai patogi vieta, bet ir autentiški istoriniai raudonų plytų pastatai aukštomis lubomis ir dideliais langais.

„Autentiškumas mums yra didelis pliusas. Kadangi pats domiuosi architektūra, man didelę reikšmę renkantis būstą turėjo faktas, kad šis kvartalas yra architekto Gintauto Natkevičiaus projektas.

„Juozapavičiaus 13“ pavadinčiau prestižiniu rajonu su nauja infrastruktūra, apšvietimu, apsauga, darželiu ir mokykla, parduotuve, dviračių takais ir už poros kilometrų ošiančiu Panemunės šilu. Renesansą išgyvenančius Šančius dabar galima sulyginti su menininkų rajonu tapusiu sostinės Užupiu“, – prisipažįsta pirmasis istorinėje vietoje įsikūrusio naujo kvartalo gyventojas.

Žinutės iš praeities

Autentiškos gyvenamosios erdvės su vyru ieškojo ir buvusių kareivinių teritorijoje įsikūrusiame kvartale apsigyvenusi Radvilė. Jauna šeima čia gyvena keletą mėnesių ir kiekvieną dieną šią vietą įsimyli vis labiau.

„Istoriniai pastatai sukuria ypatingą aurą. Pavyzdžiui, mūsų kotedže yra išsaugota didžiulė autentiška arka. Butas alsuoja didybe, kuri būdinga tų laikų architektūrai. Man labai žavu, kad kai kurių pastatų išsaugotos ne tik raudonos plytos, bet ir tam tikros detalės iš praeities.

Pavyzdžiui, buvusių arklidžių pastato sieną puošia žiedelis, prie kurio buvo rišami arkliai. Kol dar buvo nebaigtos statybos, netoli mūsų kotedžo draugai atsitiktinai rado šimto metų senumo pasagą. Tai išties neįtikėtina! Ją mums padovanojo įkurtuvių proga. Ši žinutė iš praeities yra tarsi mažas mūsų namų laimės simbolis“, – gyvenimu istorinėje vietoje džiaugiasi kaunietė.

Reikšmingas Lietuvos mastu

Architektas Gintautas Natkevičius džiaugiasi, kad naujam gyvenimui prikeltas „Juozapavičiaus 13“ kvartalas yra labai reikšmingas ne tik Kaunui, bet ir visai šaliai.

„Tai įrodymas, kad Lietuvoje įmanoma ne tik atstatyti senovinius kompleksus, bet ir istorinėms vietoms pritaikyti ultramodernius sprendimus“, – tikina apleistam Šančių kvartalui gyvybę suteikęs architektas.

  1. Natkevičius neslepia, kad buvo nepaprastai įdomu, nors ir nelengva kurti projektą nesugriaunant to, kas yra vertinga ir turi istorijos prieskonį.

Pritraukia investuotojus

Lietuvos architektų sąjungos Kauno skyriaus vadovė Asta Kiaunienė antrina, kad reikėtų ne tik išsaugoti istoriją ir vertybinius dalykus, bet ir sujungti paveldą su šiuolaikine architektūra.

Ji pastebi, kad renesansą išgyvenantys Šančiai tapo itin populiaria vieta netradicines erdves mėgstantiems menininkams ir verslo subjektams.

„Menininkai įsikuria buvusiose apleistose teritorijose, kurios galbūt kitiems atrodo nepatrauklios, tačiau būtent tas išskirtinumas ir tampa vietovės vizitine kortele. O galiausiai ir koziriu.

Nes įdomios, menininkų atrastos vietos pritraukia gyvybę, o su ja ir investuotojus. Tokie rajonai, kuriuos pirmieji atranda menininkai, tampa prestižiniais visame pasaulyje. Meniška akis turbūt tikrai mato daugiau“, – iš griuvėsių prisikėlusių Šančių ateinančiu aukso laiku neabejoja Lietuvos architektų sąjungos Kauno skyriaus vadovė.

Darželis prieš ir po

Didžiosios kareivinės

Juozapavičiaus13 gyvenvietė

Mokykla prieš ir po

Kaune

„Kautra“ traukiasi iš maršrutinių taksi verslo

Avatar

Paskelbta

data

Skelbia

Nuo liepos 1 dienos Kaune nebeliks maršrutinių taksi. Bendrovei „Kautra“ pranešus apie nuostolingos veiklos nutraukimą, miestas pasiruošė maršrutinių taksi pakeitimui mažais ir dideliais autobusais. Į juos persėdę kauniečiai keliauti po miestą galės kur kas pigiau.

„Dirbome mieste 5 metus, turėdami didelį norą, viziją Kaune keleivius vežti moderniai ir šiuolaikiškai. Vis tik pamatėme, kad teikdami socialinę paslaugą negalime tikėtis komercijos ir patiriami nuostoliai yra per dideli. Dėkojame keleiviams, kurie iki šiol rinkosi maršrutinius taksi kelionėms mieste. Miestas viešąjį transportą puikiai vysto savarankiškai, perkami nauji autobusai, troleibusai. Jaučiamės, kad mūsų misija yra atlikta ”, – teigė bendrovės „Kautra“ direktorius Linas Skardžiukas.

Anot Kauno savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Pauliaus Kero, įstatymai neleidžia savivaldybei subsidijuoti nuostolingos maršrutinių taksi paslaugos. Todėl siekiant kuo mažesnių nepatogumų kauniečiams, maršrutinius taksi Kauno gatvėse pakeis nauji autobusų maršrutai, kiti bus dažninami arba pratęsiami.

Mobilizuotos pajėgos

„Atsižvelgdami į  padidėjusias paslaugų apimtis dirbantiems vairuotojams atostogas planuojame taip, kad būtų užtikrintas visokeriopas keleivių aptarnavimas bei būtų patenkinti vairuotojų atostogų poreikiai“, – sakė bendrovės „Kauno autobusai“ Transporto eksploatacijos direktorius Rimas Stankaitis.

Maršrutinių taksi vairuotojais taip pat bus pasirūpinta – dalis jų pereis dirbti į “Kauno autobusų” įmonę, dalis liks dirbti „Kautros“ tarpmiestiniuose maršrutuose.

R. Stankaičio teigimu, nuo rugsėjo keleivius Kauno gatvėmis pakvies keliauti naujais mažos talpos autobusais. Juose galios visos lengvatos, kuriomis šiuo metu naudojasi autobusų ir troleibusų keleiviai.

Siekiant užtikrinti didesnį keleivių saugumą bei išlaikyti maršruto reguliarumą, naujieji mažos talpos autobusai keleivius įlaipins ir išlaipins tik stotelėse.  Rinkdamiesi šiai dienai įprastą galimybę per 30 min. nuo kelionės pradžios persėsti į kitą transporto priemonę, keleiviai į visas viešajam transportui priklausančias transporto priemones (troleibusus, didelės ir mažos talpos autobusus) per 30 min. galės persėsti nemokamai. Viešojo transporto tinkle likus vieningai bilietų rūšių ir kainų sistemai, visame viešajame transporte bus taikoma dabar veikianti lengvatų sistema.

Svarbi informacija

Nuo birželio 15 d. iš pardavimų išimamas terminuotas maršrutinių taksi bilietas, tad turintys terminuotą bilietą juo galės naudotis iki liepos 1 d. Pinigų suma turima kortelėje galės būti išnaudota žymėti bilietus autobusuose ir troleibusuose.

Daugiau informacijos apie naujus maršrutus ir tvarkaraščius nuo liepos 1 d. kviečiame ieškoti interneto svetainėse: www.kaunoautobusai.lt, www.kvt.lt bei www.stops.lt/Kaunas Informaciją nemokamu telefonu 8 800 20 000 teiks kauniečių aptarnavimo centras „Mano Kaunas“.

Skaityti daugiau

Kaune

Kaune surūdijo „auksinis“ tualetas

Avatar

Paskelbta

data

Skelbia

Prieš dešimtmetį netoli Kauno pilies pastatytas jūrinis konteineris tualetas šiandien yra surūdijęs ir nebetinkamas naudoti. Statinys bus nukeltas ir vėliau parduodamas aukcione.

Šis tualetas miesto biudžetui kainavo per pusę milijono litų (153 tūkst. eurų). Žmonių „auksiniu“ tualetu pramintą viešąjį tualetą Kauno savivaldybė pastatė 2008 metų rudenį. Statinio pirkimo aplinkybėmis susidomėjo teisėsauga. Atliekant ikiteisminį tyrimą nustatyta, kad šio objekto statyba buvo neteisėta.

Nuo šių metų pradžios netoliese veikia suremontuotas viešasis tualetas. Jį įrengė bendrovė „Kauno švara“. Šis tualetas gerokai skiriasi nuo „auksinio tualeto“. Miestui priklausančiame pastate įrengtame tualete erdvu, šilta ir švaru. Vyrams skirtoje erdvėje įrengti pisuarai ir dvi kabinos, moterų tualete – penkios kabinos, dar viena kabina pritaikyta neįgaliesiems. Tualetas atidarytas visą parą. Apsilankymas jame kainuoja 0,29 Eur. Šio tualeto įrengimas Kauno miestui kainavo apie 59 tūkst. eurų.Skaityti daugiau

Skaitomiausi