Socialiniai tinklai

Kosmosas

Astronomai atrado pirmą žvaigždę, kurios atmosferoje – beveik vien deguonis

Avatar

Paskelbta

data

Mokslininkai atrado naujo tipo žvaigždę, kuri iki šiol buvo nuspėta tik hipotetiškai – nykstančios žvaigždės išoriniai sluoksniai sudaryti beveik iš gryno deguonies, skelbia sciencealert.com.

Kai palyginti mažos žvaigždės, turinčios 10 kartų mažesnę masę už mūsų Saulės, priartėja prie gyvenimo ciklo pabaigos, jos numeta išorinius sluoksnius ir tampa baltosiomis nykštukėmis.

Veikiant stipriai gravitacijai, sunkiausi elementai patenka į žvaigždės tankų branduolį, o lengvesnieji, kaip vandenilis ir helis, pakyla į paviršių.

Taip nutinka dažniausiai. O astronomų atrasta žvaigždė, vadinama SDSS J124043.01+671034.68, yra kitokia. Jos atmosferoje rasta daugiau nei 99,9 proc. deguonies.

Kitų elementų aptikti tik menki pėdsakai, įskaitant neoną, magnį ir silicį, tačiau helio ir vandenilio, kurių paprastai apstu tokio tipo žvaigždėse, nerasta nė kvapo.

Kur dingo ir helis ir vandenilis mokslininkai tiksliai pasakyti negali tačiau, spėjama, kad elementai nuo paviršiaus galėjo būti nuplėšti palaipsniui. Jei taip nutiko žvaigždėje SDSS J124043.01+671034.68, toks fenomenas užfiksuotas pirmą kartą.

Bet kokiu atveju, ši deguonies sklidina žvaigždė yra primoji iš žinomų 32 tūkst. baltųjų nykštukių, pasižyminčių tokia sudėtimi.

Kaip nuo žvaigždės galėjo būti atplėšti kiti elementai? Žvaigždę atradę mokslininkai mano, kad ji gali būti dvinarės sistemos dalis ir kad sąveikos su kita žvaigžde nulėmė kitų atmosferos elementų atskyrimą.

Kita hipotezė – kažkoks įvykis žvaigždėje, galbūt masyvus pliūpsnis degančios anglies žvaigždės branduolyje, galėjo patekti į išorę ir kartu nuo paviršiaus eliminuoti lengvesnius elementus.

Komentarai

Jūsų komentaras

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Kosmosas

Mokslinis darbas apie pažengusios civilizacijos kosminius laivus, kuriuos varytų mažos juodosios skylės ir juos būtų galima surasti su Fermi teleskopu

technologijos

Paskelbta

data

Skelbia

Norėdami aptikti svetimas civilizacijas, astronomai turi mąstyti originaliai ir daryti tam tikras prielaidas, kaip tos kitos gyvybės formos galėtų atrodyti bei kokius technologinius pėdsakus galėtų palikti po savęs.

Naujausias ir net šiek tiek šokiruojantis Kanzaso valstijos universiteto matematiko mokslinis darbas yra turbūt geriausias pavyzdys ką reiškia „think out of the box“ (mąstyti kitaip, kūrybiškai, originaliai ir netradiciškai).

Mokslininkas daro prielaidą, kad pakankamai pažengusi svetima civilizacija greičiausiai gali sukurti tokius kosminius laivus, kuriuos varytų mažos juodosios skylės.

Taip, mažos juodosios skylės galėtų būti tokių kosminių laivų energijos šaltinis ir mokslininkas teigia, kad astronomai, pasinaudoję aplink Žemę skriejančiu Fermi teleskopu, stebinčiu dangų gama spindulių ruože, galėtų užfiksuoti tokių erdvėlaivių judėjimą.

Pagrindinė idėja, pasak matematiko Louis’o Crane’o, yra ta, kad juodosios skylės energija varomas erdvėlaivis paliks išskirtinį gama spindulių pėdsaką.

Louis’as teigia, kad astronomai galėtų šiuos erdvėlaivių paliktus gama spindulius aptikti pasinaudoję aplink Žemę skriejančiu Fermi teleskopu.

„Jei kuri nors pažangi civilizacija jau turi tokio tipo erdvėlaivius, dabartiniai [labai didelės energijos] gama spinduliuotės teleskopai gali juos aptikti iki 100-1000 šviesmečių atstumų“, – sakė Crane’as. „Juos (tokių erdvėlaivių paliktus gama spindulių pėdsakus aut. past.) būtų galima atskirti nuo natūralių šaltinių, kadangi per metus ir dešimtmečius jie [erdvėlaivių gama pėdsakai] keistųsi.“

Crane’as taip pat provokuojamai teigia manantis, jog astronomai jau iki šiol galėjo pastebėti keletą gama spinduliuotės šaltinių, „kuriems nebuvo surastas natūralus paaiškinimas“.

Mokslininkas taip pat svarsto ką reikštų civilizacijai sukurti dirbtinę juodąją skylę ir tai skamba dar egzotiškiau.

„Norint pagaminti dirbtinę juodąją skylę, mes turėtume sutelkti milijardo tonų gama spinduliuotės lazerį į atominio dydžio objektą“, – sakė Crane’as. „Tai lyg bandymas padaryti tiek aukštųjų technologijų branduolinių bombų, kiek Žemėje yra automobilių. Mastas yra už dabartinių pasaulio ekonomikos ribų. Tik civilizacija, visiškai įvaldžiusi Saulės sistemą, turėtų pakankamus išteklius [sukurti dirbtinę juodąją skylę].“

Skaityti daugiau

Kosmosas

„SpaceX“ „Starship“ variklis pralenkė Rusijos variklius, kurie mušė rekordus dvejus dešimtmečius

Avatar

Paskelbta

data

Skelbia

„SpaceX“ generalinis direktorius Elonas Muskas sako, kad bendrovės „Raptor“ variklis, skirtas „Starship“ ir „Super Heavy“ valdymui, viršijo Rusijos mokslininkų sukurtų raketų rekordą, išlaikytą daugiau nei du dešimtmečius.

Žinomas kaip degimo kameros slėgis, Raptor pranešė, kad jis viršijo šiuolaikišką Rusijos variklį RD-180, pasiekdamas jėgą lygiavertę vienam „Tesla“ modeliui 3, subalansuotą kiekviename „Raptor“ degimo kameros kvadratiniame colyje, o aparatūra tiesiogiai greta raketų variklio varpinės formos antgalis.

Vis dar per anksti karūnuoti Raptor kaip naują oficialų rekordo laužytoją. Nuo 2000 m. RD-180 patikimai skraido su ULA „Atlas V“ raketomis, kurių kameros slėgis yra aukštas ~ 257,5 baro (3735 psi), o „Raptor“ atlieka integruotą bandymą maždaug du metus , o visiškai integruotą bandymą – mažiau nei Septynias dienas. Taigi faktas, kad „Raptor“ pasiekė apie 269 barus (3900 psi), yra beveik neįtikėtinai įspūdingas pasiekimas.

Skaityti daugiau

Skaitomiausi