Socialiniai tinklai

Neramumai

Ambasadorius Marius Janukonis apie naujus susirėmimus rytinėje Ukrainoje: „Padėtis yra labai nestabili“

Avatar

Paskelbta

data

15min.lt

Rytinėje Ukrainoje esančiame Svetlodarsko rajone trečią parą vyksta susirėmimai. Nuo sekmadienio iki antradienio vakaro žuvo mažiausiai 6 ukrainiečiai kariai, kelios dešimtys buvo sužeisti. Lietuvos ambasadorius Ukrainoje Marius Janukonis sako, kad kol kas šis paaštrėjimas yra lokalus, galimo didesnio puolimo ženklų nematyti.

„Užvakar vyko rimti susidūrimai, per kuriuos žuvo daug Ukrainos karių. Oficialiai pranešama, kad žuvo šeši kariai. Įvairiais duomenimis, apie dvidešimt buvo sužeisti. Tai didžiausias žuvusių per vieną dieną skaičius per pastaruosius penkis mėnesius“, – 15min antradienio vakarą sakė M.Janukonis.

Susirėmimas Svetlodarsko rajone prasidėjo sekmadienio rytą. Ukrainos kariuomenės pozicijas apšaudė Rusijos armijos ir separatistų artilerija. Po to prasidėjo puolimas, kuriame esą dalyvavo tankai, šarvuočiai ir nedidelės karių grupės.

Per kelias valandas Svetlodarske žuvo mažiausiai 5 ukrainiečiai, 16 buvo sužeisti. Tikslus rusų ir separatistų aukų skaičius nėra žinomas. Ukrainos ginkluotosios pajėgos skelbiasi nukovusios 20 priešo karių.

ESBO stebėtojai pranešė, kad tą sekmadienį užfiksavo mažiausiai 2,9 tūkst. sprogimų. 700 sviedinių buvo paleisti iš 122 mm artilerijos, kuri uždrausta pagal Minsko susitarimus.

Antpuolis tęsėsi ir pirmadienį. Ukrainos gynybos ministerija paskelbė, kad jų pozicijos visame fronte buvo apšaudytos 47 kartus. 122 mm artilerijos sviediniai ir 80 mm minos krito ant ukrainiečių prie Donecko, Luhansko ir Mariupolio.

Antradienio rytą, 10.30 val., trys Rusijos armijos ir separatistų grupės po penkis karius vėl puolė Svetlodarsko rajone. Antpuolį palaikė minosvaidžių ugnis. Šį vakarą Ukrainos gynybos ministerijos atstovas Oleksandras Motuzianikas teigė, kad Svetlodarską pavyko išlaikyti, bet žuvo 1 ukrainietis karys, 9 sužeisti.

 Susirėmimai Svetlodarsko rajone

 

Відео, зняте бійцем, під час вчорашнього бою в районі Світлодарської дуги. Цю націю не здолає ніхто і ніколи…

Слава Героям!
Вічна шана Героям, полеглим в бою…

Posted by Андрій Лозовий on 2016 m. gruodžio 19 d.

 

„Tai rodo, kad padėtis yra labai nestabili“, – 15min sakė ambasadorius M.Janukonis.

Diplomatas pabrėžė, kad kol kas nėra informacijos apie galimą didesnį puolimą ar kitokius labai aktyvius veiksmus fronte.

„Ukrainiečiai situacijos nedramatizuoja. Jie nemano, kad prasideda labai aktyvūs veiksmai ar puolimas. Bet faktas yra toks: buvo lokalinis susidūrimas, stiprus mūšis, kuris pareikalavo daug aukų, – sakė M.Janukonis. – Vietinių paaštrėjimų gali būti. Tai pripažįsta ir tarptautiniai stebėtojai. Padėtis yra tolima nuo paliaubų.“

Paklaustas, ar yra matyti kokių nors ženklų, kad artimiausiu metu rytinėje Ukrainoje galėtų įsivyrauti paliaubos, ambasadorius sakė: „Kol kas nematome. Kariuomenės nėra atitrauktos, todėl paliaubų tikėtis sunku. Bet, kaip jau sakiau, ukrainiečiai kol kas nemato kokio nors platesnio puolimo galimybės.“

Neramumai

Rusai giriasi parsivežę vieną amerikiečių raketą iš Sirijos – ką iš jos įmanoma sužinoti?

technologijos

Paskelbta

data

Skelbia

Nors amerikiečiai tvirtina, kad tai nėra tiesa, Rusija teigia, kad iš Sirijos parsivežė geros būklės „Tomahawk“ sparnuotąją raketą, naudotą prieš cheminių ginklų saugyklas. Rusijos karininkai netgi teigia, kad ši raketa jiems padės pagerinti savo šalies raketas. Bet ką iš tikrųjų galima sužinoti iš nesprogusios sparnuotosios raketos?

Visų pirma, įdomu tai, kad rusų karininkai pripažįsta „Tomahawk“ raketos pranašumus ir ketina jos technologinius sprendimus panaudoti savo sparnuotosioms raketoms tobulinti. Žinoma, ginkluotės ekspertai sutinka, kad amerikiečių technologijos yra pranašesnės, tačiau patys rusai tai pripažįsta itin retai. Kita vertus, ar jie tikrai galės pagerinti savo ginkluotę tos galimai surastos „Tomahawk“ raketos pavyzdžiu?

Galimybė, kad raketa nesprogusi nusileis priešo teritorijoje, yra numatyta. Todėl kuriant šiuos ginklus stengiamasi priešui netyčia nepateikti per daug informacijos ir technologinių paslapčių. Tačiau raketa vis tiek turi veikti, todėl ji yra prikimšta įvairios elektronikos, valdymo komponentų ir kitų dalių. Idealiu atveju, raketa sprogsta ir suduoda smūgį taikiniui kartu susinaikindama ir pati. Tačiau jei ji išlieka, priešas gali ištirti jos valdymo mechanizmus, variklį, korpuso konstrukciją ir kitas technologijas.

1998 metais net 6 „Tomahawk“ raketos nukrito Pakistane. Kinų žiniasklaida skelbė, kad jos buvo panaudotos Pakistano ir Kinijos karinėms technologijoms tobulinti. Tačiau dažniausiai šis tobulinimas yra susijęs ne su savų raketų gerinimų, bet su priešraketine gynyba – raketose ieškoma silpnųjų vietų, kurias galima išnaudoti nuo jų ginantis. Tai – labai sunkus darbas. Norint ištirti sudėtingas karines technologijas, reikia patiems turėti sudėtingą įrangą bei šią sritį išmanančius specialistus.

Štai britų „BAE Systems“ anksčiau yra net įsileidusi žurnalistus į vietą, kurioje tiria surastas kitų valstybių raketas. Visų pirma toks ginklas patenka į sterilų kambarį, kuriame tiriami raketos valdymo elementai. Stengiamasi išsiaiškinti, kaip raketa seka savo taikinį ir koreguoja kursą. Išsiaiškinę pagrindinius parametrus, specialistai įsilaužia į raketos kompiuterį, kad galėtų jį valdyti. Tuomet prasideda simuliacijos – raketa gali daugybę metų persekioti įsivaizduojamus taikinius, nors jos variklis seniai nebeveiktų. Kartais šie bandymai, kuomet raketos kompiuteris simuliacijoje stengiasi nukreipti ginklą į numatytą taikinį, trunka net kelerius metus. Galiausiai, pradedamos bandyti įvairios priemonės tokioms raketoms atremti.

Rusija turi panašią laboratoriją. Neaišku, kokia įranga joje yra ir kokia rusų specialistų kompetencija, tačiau nuvertinti jų nereikėtų. Manoma, kad didžiausią dėmesį Rusija skirtų „Tomahawk“ antenoms ir navigacijos įrangai. Rusijos vykdoma elektroninė karyba yra išties stipri, todėl nesuveikusi „Tomahawk“ raketa galėtų išplėsti radijo bangų trikdymo aparatų galimybes. Galiausiai, Rusija tikrai gali ištirti variklius, kad ateityje raketas būtų galima lengviau aptikti pasinaudojant jų IR spindulių pėdsaku.

Rusija jau patvirtino, kad į Siriją artimiausiu metu siųs pažangias oro erdvės gynybos sistemas. Tačiau praeis dar ne vieneri metai, kol „Tomahawk“ suteiktos pamokos jiems duos kokios nors naudos. Žinoma, jei Sirijoje surasta „Tomahawk“ raketa nėra tik mitas.

Skaityti daugiau

Neramumai

Svarstoma netikėta idėja: kaip penktosios kartos naujieji F35 naikintuvai galėtų numušinėti Šiaurės Korėjos tarpžemynines raketas.

technologijos

Paskelbta

data

Skelbia

Šiaurės Korėja, regis, nuolatos arba vykdo tarpžemyninių balistinių raketų bandymus, arba juos planuoja. Kol kas naujienų šia tema nėra, tačiau JAV jau rimtai vertina grėsmę, iš kurios prieš kelerius metus tik juokėsi. JAV turi sistemas, ginančias nuo tokių raketų, tačiau visada svarstomi visi įmanomi gynybos būdai. Pavyzdžiui, ar naikintuvas gali numušti balistinę raketą?

JAV sukurtos antžeminės priešraketinės sistemos yra vertinamos įvairiai. Viena vertus, bandymai parodė, kad jos gali veikti tiksliai, tačiau ekspertai pastebi, kad Šiaurės Korėjos smūgis būtų netikėtas ir neprognozuojamas. Neaišku ir kiek tiksliai JAV karo ekspertai išmano Šiaurės Korėjos kovinių galvučių galimybes. Taigi, svarstoma nuo raketų gintis ir iš oro – JAV naikintuvai greitai turės patobulintas oras-oras tipo raketas, kurios, galimai, padės gintis nuo tarpžemyninių raketų?

Justinas Bronkas, JAV karinės aviacijos ir oro mūšių ekspertas, teigia, kad iš tiesų technologiškai tai nėra taip jau sudėtinga. Bronko teigimu, pakaktų šiek tiek pakeisti turimų oras-oras raketų programinę įrangą, kad jos įgytų teorinę galimybę kovoti prieš balistines raketas. Greičiausiai tokias galimybes galėtų įgyti F35 naikintuvas, tačiau šis ginklas neišvengiamai turėtų didelių trūkumų.

Visų pirma, F35 turėtų atsidurti netoli balistinės raketos dar jos paleidimo stadijoje. Taigi, šiuo atveju naikintuvai turėtų veikti ne virš JAV, o netoli Šiaurės Korėjos. Taigi, misija savaime būtų pavojinga, o sėkmės tikimybė, pavadinkime, teorinė. F35 naikintuvai jau yra dislokuoti Japonijoje dėl paaštrėjusios situacijos Korėjos pusiasalyje. Skaičiuojama, kad jie suspėtų nuskrieti į tinkamą tašką paleisti ginklus į balistinę raketą, tačiau laiko tarpas sėkmei būtų labai mažas. Kur kas tikslingiau būtų Šiaurės Korėjos raketą numušti iš laivo paleista raketa. F35 tokioje misijoje padėtų koreguodamas raketos trajektoriją, padidindamas sėkmės tikimybę.

JAV THAAD sistema bandymuose pasirodo tiesiog puikiai, tačiau yra tinkama tik trumpo ir vidutinio nuotolio balistinėms raketoms naikinti. Kitaip tariant, THAAD negali apginti JAV teritorijos nuo Šiaurės Korėjos raketų. Kita vertus, JAV sąjungininkai regione džiaugiasi THAAD dislokavimu. JAV nuo ilgo nuotolio raketų saugosi kita sistema, žinoma GMD („Ground-based Midcourse Defense“). Pastaroji dar gegužę pratybose sėkmingai atrėmė raketą, paleistą iš 4200 mylių atstumo. Problema ta, kad GMD sėkmės statistika nedžiugina – ji pasiekia savo tikslą tik 55 % atvejų.

JAV taip pat planuoja panaudoti lazeriais apginkluotus dronus, kurie užkirstų kelią net pradėti ataką. Visgi, neatmetama ir tiesioginio prevencinio smūgio tikimybė. Tai regioną ir neramina labiausiai. Kiek kartų Šiaurės Korėja dar bandys tarpžemynines raketas, kol JAV nuspręs, kad pakaks?

Skaityti daugiau

Skaitomiausi